Lajme

Kurti: Walker është ndër miqtë më të mëdhenj që ka vendi ynë

Albin Kurti dhe William Walker
Albin Kurti dhe William Walker

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim William Walker, ish-ambasador i OSBE gjatë luftës në Kosovë që i tregoi botës për krimet e Serbisë ndaj civilëve në Kosovë.

Për këtë, Kurti e ka cilësuar si nga miqtë më të mëdhenj të Kosovës.

Kjo pasi siç thotë Kurti, Walker i tregoi botës për të vërtetën e Sllobodan Millosheviqit.

“Ambasadori William Walker është ndër miqtë më të mëdhenj që ka vendi ynë. Ai ishte një nga figurat e para ndërkombëtare që vizitoi vendet e masakrës si Shef i Misionit Verifikues të Kosovës, duke dokumentuar mizoritë e ndodhura në Kosovë në vitin 1998. Kur hyri në Reçak, ai pa kufomat e 45 shqiptarëve që ishin vrarë nga forcat serbe në ky fshat. Ngjarjet në Kosovë kanë ndodhur para epokës së mediave sociale, kështu që pa vullnetin dhe integritetin e njerëzve dhe organizatave si ambasadori Ëalker dhe OSBE, historia mund të kishte marrë një kthesë edhe më të rëndë. Në kohët tona më të errëta, ai i shpalli botës të vërtetën e plotë dhe të panjollosur për regjimin e Millosheviqit. Kjo është edhe arsyeja pse vepra e tij është një kontribut themelor për të drejtat e njeriut dhe përse ne ishim të nderuar ta kishim atë si mysafir special për 25 vjetorin e çlirimit tonë”, ka shkruar Kurti në platformën “X”.

/Shqip.com