Lajme

Kurti në intervistë për AFP: Kosova nuk mund të shantazhohet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Me presionin në rritje nga SHBA-të dhe aleatët evropianë për të arritur një marrëveshje me rivalin e përhershëm Serbinë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u zotua të mërkurën se do t’i rezistojë çdo përpjekjeje “shantazhi” përballë një afati të afërt nga Perëndimi për arrijnë një marrëveshje.

Sipas Kurtit, Kosova tani po përballet me një afat të marsit për të arritur në një lloj marrëveshjeje me Serbinë, pavarësisht nga një mal me pengesa dhe mosmarrëveshje themelore që helmojnë edhe pamjen në dukje të marrëdhënieve mes kundërshtarëve.

Pengesa jonë më e madhe është këmbëngulja dhe kërkimi i Beogradit për [një] makinë kohe. Ata duan të kthehen në kohë dhe kjo nuk është e mundur”, tha Kurti gjatë një interviste për AFP-në.

“Kosova është një vend i pavarur dhe do të jetë më mirë që edhe Serbia ta njohë Kosovën,” shtoi kryeministri, duke thënë se një veprim i tillë ka të ngjarë të lehtësojë integrimin e Beogradit në Bashkimin Evropian.

‘Ne jemi të guximshëm’

Mes ngërçit, Kurti këmbënguli se barra i takon Serbisë, të cilën ai e etiketoi një “autokraci” që ka nxitur lidhje të ngushta me Kremlinin në Rusi dhe vazhdon të destabilizojë Evropën Juglindore.

Washingtoni, megjithatë, duket se po mbështetet shumë te Kurti dhe qeveria e tij për t’u dorëzuar në çështjet kyçe, me ambasadën e SHBA-së në Prishtinë që këtë javë ka bërë thirrje për krijimin e menjëhershëm të një propozimi të gjatë për të formuar të ashtuquajturin Asociacion të Komunave me Shumicë Serbe.

Disa orë pas publikimit të deklaratës, në një takim të mbajtur të martën nga ambasada amerikane për të diskutuar propozimin Kurti nuk mori pjesë, duke lënë të kuptohet për rritjen e tensioneve me aleatin e palëkundur të Kosovës.

Ai ka qenë prej kohësh një kundërshtar i marrëveshjes, duke thënë se Asociacioni do t’i jepte Serbisë një enklavë tjetër etnike në rajon që mund të përdoret për të minuar qeverinë e tij.

“Ne nuk mund të shantazhohemi. Nuk mund të kemi frikë. Ne jemi njerëz të guximshëm dhe ajo që kërkojmë është trajtim i drejtë, barazi dhe njohje reciproke”, tha Kurti.

Nga ana tjetër, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç thotë se qeveria e tij është gjithashtu nën armë për të arritur një marrëveshje.

Në një fjalim televiziv kombëtar muajin e kaluar, Vuçiq tha se atij i ishte dhënë një ultimatum nga vendet perëndimore për të normalizuar lidhjet me Kosovën ose do të përballej me masa që do t’i bënin “dëm të madh” vendit të tij.

‘Jo i lehtë’

Në pamje të parë, Kurti dhe Vuçiq duket se janë liderët më të pamundur për të arritur një marrëveshje, me presidentin serb duke iu referuar publikisht homologut të tij kosovar si “llum terrorist”.

“Mund të flas për qëndrimet e presidentit të Serbisë, por jo për nivelin e tij arsimor”, tha Kurti për AFP.

Dikur i quajtur “Che Guevara i Kosovës”, Kurti u shndërrua nga një aktivist i tmerruar që drejtonte protestat e trazuara në rrugë në një anëtar të pakompromis të opozitës, i njohur për lëshimin e bombolave ​​të gazit lotsjellës në parlament, përpara se të bëhej kryeministër.

Sot ai është në detyrën e tij të dytë si kryeministër, pasi shënoi një fitore dërrmuese në votime në vitin 2021 dhe ka bërë pak për të hequr dorë nga përkushtimi i tij radikal për të mbrojtur sovranitetin e Kosovës, me diplomatët perëndimorë që ankohen shpesh për kokëfortësinë e tij në privat.

Por Kurti mbetet i pafalshëm në përpjekjen e tij për të siguruar një të ardhme stabile për Kosovën.

“Demokracia dhe republika duhet të mbrohen. Kjo nuk është e lehtë, por nuk ka alternativë.”, tha Kurti për AFP.

/Shqip.com