Sport Ndërkombëtar

Krygois i jep fund “mbretërimit” të Medvedev – në “US Open”

Nick Kyrgios

Nick Kyrgios i dha fund mbrojtjes së titullit të US Open nga Daniil Medvedev, pasi ai fitoi një fitore emocionuese në katër sete në një natë argëtuese në New York.

27-vjeçari australian demonstroi të gjithë goditjen e tij – dhe prirjen për të krijuar dramë – në një fitore 7-6 (13-11) 3-6 6-3 6-2 në 16-shen e fundit, shkruan BBC.

Medvedev, 26 vjeç, do të humbasë renditjen e tij si numri një i botës pas humbjes.

Nënkampioni i Wimbledon, Kyrgios vazhdon të luajë në çerekfinale me një tjetër ruse, farën e 27-të Karen Khachanov .

Khachanov arriti në çerekfinalen e tij të tretë të Grand Slam duke mposhtur pasardhësin e 12-të spanjoll Pablo Carreno Busta në një fitore 4-6 6-3 6-1 4-6 6-3.

“Ishte një ndeshje e mahnitshme. Daniil është kampioni në fuqi dhe ka shumë presion mbi supet e tij, por unë kam luajtur mirë kohët e fundit,” tha faruesi i 23-të Kyrgios, i cili do të kthehet në top 20 të botës pas fitores.

“Njerëzit me të vërtetë kishin filluar të dyshonin në aftësinë time për të tërhequr ndeshje si kjo në diploma. Unë jam vërtet krenar për veten time sepse nuk ka qenë e lehtë të përballesh me të gjitha kritikat”.

Kyrgios ka treguar rregullisht gjatë viteve se ka talent për të fituar një nga turnetë kryesore, por tha se ai kishte qenë në disa “vende vërtet të frikshme mendërisht” të cilat e kishin ndaluar përparimin e tij.

Arritja në finalen e Wimbledon, ku humbi nga Novak Gjokovic, tregoi se kishte kuptuar se çfarë duhej të bënte në fushë dhe jashtë fushës për të qenë i suksesshëm.

Forma e tij është transferuar në gjykatat e vështira të Amerikës së Veriut – duke fituar titullin e Uashingtonit dhe tani duke shkuar më tej në Flushing Meadows se më parë.

“Thjesht ndihem sikur po luaj për shumë më tepër se për veten time. Kam shumë motivim në mendjen time,” tha Kyrgios.

“Unë jam larguar nga shtëpia tani për katër muaj. I gjithë ekipi im ka. “Po përpiqem ta bëj të vlefshëm, duke u përpjekur ta bëj një udhëtim të paharrueshëm për të gjithë ne. Shpresojmë

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022