Sport Ndërkombëtar

Kosovare Asllani në formacionin më të mirë në Euro 2022

Foto nga GOAL

Kampionati Evropian i Femrave 2022 përfundoi të dielën në mbrëmje në Wembley, me Anglinë që ngriti titullin e parë të madh ndonjëherë për ekipin e femrave në një rast historik .

Ishte një fund i mrekullueshëm i një muaji të shkëlqyer futbolli, në të cilin yjet ndoshta nuk ishin ata që prisnin shumë.

Kjo ka prezantuar dhe nxjerrë në pah një numër historish të shkëlqyera gjatë gjithë verës, shumë të shfaqura në Ekipin e Turneut të GOAL.

Pjesë e 11-shes më të mirë është përfshirë edhe Kosovare Asllani.

Çdo kundërshtar që del kundër Kosovare Asllanit e di gjithçka për talentin e saj dhe çfarë mund të bëjë – por kjo nuk e bën më të lehtë ndalimin e saj, shkruan GOAL.

Playmakerja e talentuar drejtoi shfaqjen për Suedinë teksa arritën në gjysmëfinale, duke u renditur e treta për rastet e krijuara, e dyta për asistime, e treta për driblime të përfunduara dhe e dyta për faullet e fituara gjatë verës.

Futbollistët me aftësitë e saj shihen shpesh si lojtarë luksi, por Asllani ka një ritëm pune dhe disiplinë mbrojtëse që është jashtëzakonisht e rrallë në pozicionin e saj.

Asnjë lojtare nuk e fitoi topin në të tretën e fundit më shumë në Euro, me inteligjencën e saj taktike integrale në presingun e ekipit të saj.

Pjesë e ekipit më të mirë janë edhe Mariona Caldentey, Alexandra Popp, Beth Mead, Keira Walsh, Lena Oberdorf, Sakina Karchaoui, Marina Hegering, Millie Bright, Ona Batlle dhe Daphne van Domselaar./Shqip.com