Koln befason Dortmundin, fiton me përmbysje

Borussia Dortmund u përballë me FC Koln të shtunën dhe u largua duarbosh pas një rikthimi mahnitës që pa nikoqirët të fitonin 3-2.

Duke shpresuar për të mbajtur ritmin me liderët e ligës, Union Berlin, Borussia Dortmund nuk mund të nxirrte tri pikë të plota kundër FC Köln.

Një mori lëndimesh, duke përfshirë mungesën e Marco Reus dhe Giovanni Reyna, ndër të tjera, plus Mats Hummel i pa disponueshëm për shkak të sëmundjes, i vendosi vizitorët në një situatë të ndërlikuar edhe pse gjërat fillimisht ishin të shkëlqyera.

Köln ishte në këmbë gjatë gjithë pjesës së parë duke i lejuar skuadrës bardhezi të mbante topin dhe të regjistronte tetë përpjekje për hapësin me tre në portë.

Përfundimisht, presioni i mjaftueshëm nga Dortmundi e çau mbrojtjen kundërshtare pasi një kombinim i shkëlqyeshëm midis kapitenit të ditës së ndeshjes Jude Bellingham dhe Julian Brandt i cili e çoi ata në 1-0 deri në pushim.

Por Koln pas një fillimi të ngadaltë dha dy golat në tre minuta nga Florian Kainz dhe ish-sulmuesi i BVB Steffen Tigges për 2-1.

Me kalimin e kohës, vrulli i Köln vazhdoi të lulëzonte ndërsa Bellingham, Thorgan Hazard dhe Youssoufa Moukoko luftuan për të frymëzuar një rikthim.

Më pas, nikoqirët shtuan një të tretën përmes përpjekjes së përdredhur të Dejan Ljubicic.

Afërsisht 10 minuta para, mysafirëve iu dha një litar shpëtimi pasi krosi i zëvendësuesit Tom Rothe u devijua për 3-2 pas vetëm një minutë në fushë.

Më pas në momentet e vdekjes, goditja me kokë e Moukoko fluturoi mbi traversë.

Në fund, rezultati do të thotë se Dortmundi (i katërti) humbi mundësinë për të shkuar në krye të tabelës me liderin Union Berlin që humbi nga Frankfurt. Ndërkohë Kölni është i shtati./Shqip.com