Sport Ndërkombëtar

Klubi i Olympiacos i shokuar me Marcelos

Olympiakos' new Brazilian player Marcelo reacts during his official presentation at the Georgios Karaiskakis stadium in Athens on September 5, 2022. (Photo by Angelos Tzortzinis / AFP)

Braziliani Marcelo është një legjendë absolute e Real Madridit. Pasi iu bashkua klubit në vitin 2007 nga Fluminense si lojtar i ri, dhe do të vazhdonte të kalonte më shumë se 15 vjet në “Santiago Bernabeu”.

Gjatë asaj periudhe kohore, ai fitoi tituj të shumtë dhe konsiderohet si një nga mbrojtësit e majtë më të mirë në historinë e lojës.

Sidoqoftë, braziliani më në fund do t’i jepte fund karrierës së tij në Real Madrid, dhe ai mori fundin e aventurës së tij, duke fituar Ligën e Kampionëve në ndeshjen e tij të fundit me klubin.

Megjithatë, ende vetëm 34 vjeç, braziliani nuk ishte gati të largohej nga loja fare dhe në vend të kësaj përfundoi duke iu bashkuar gjigantëve grekë Olympiacos. Ai u prit si hero atje, por që atëherë, gjërat duket se janë përkeqësuar.

Siç raporton SPORT, Olympiacos tani po kërkon një mënyrë për të ndërprerë kontratën me Marcelon. Ata vënë në dyshim gjendjen e tij fizike.

Fitnesi ishte bërë një problem edhe për Marcelon në Real Madrid, dhe ai nuk luajti shumë futboll gjatë tre ose katër sezoneve të fundit. Dhe statistikat e tij që kur iu bashkua Olympiacos kanë qenë shumë të ulëta.

Sipas statistikave të Transfermarkt, Marcelo ka bërë pesë paraqitje për Olympiacos deri më tani dhe ka luajtur vetëm 121 minuta futboll. Ai ende nuk ka shënuar apo asistuar për klubin grek dhe nuk ka nisur ende një ndeshje për ta.

Mund të thuhet me siguri se kjo nuk është ajo që Olimpiacos do të kishte shpresuar kur nënshkroi Marcelon në verë.

Tani, mbetet për t’u parë nëse Marcelo do të qëndrojë në klub për shumë më gjatë apo jo. Është e trishtueshme të shohësh karrierën e tij duke shkuar në këtë rrugë. Një nga mbrojtësit e krahut më të talentuar në historinë e lojës, nuk duket se i ka mbetur shumë kohë nga pensionimi.

/Shqip.com