Sport Ndërkombëtar

Klubet e Premierligës kanë “frikë” nga shtyrjet e mëtejshme të ndeshjeve

Premier League

Klubet e Premier Leagues janë të shqetësuara se raundi i ndeshjeve të fundjavës së ardhshme gjithashtu mund të shtyhet, pasi ndeshjet e kësaj fundjave u anuluan në nderim të mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II.

Bordi i ligës votoi njëzëri në favor të anulimit të orarit të kësaj fundjave të premten, me ndeshjet në të gjithë vendin të anuluar në mënyrë të ngjashme – duke përfshirë në nivelin bazë.

Megjithatë, masa erdhi për kritika kur sportet e tjera – të tilla si rugby union dhe kriket – vendosën të luanin për nder të Mbretëreshës.

The Guardian raporton se klubet e Premier League kanë frikë se mund të humbasin edhe ndeshjet e fundjavës së ardhshme.

Një funeral shtetëror pritet të mbahet të hënën më 19 shtator dhe ndërsa nuk ka lojëra të fluturimit të planifikuar në mënyrë specifike për atë datë, mund të ketë sfida të mëtejshme logjistike.

Funerali do të kërkojë një operacion të madh policor dhe kështu mund të ketë mungesë sigurie për ndeshjet e futbollit, veçanërisht ato në Londër atë fundjavë – Tottenham pret Leicester të shtunën, ndërsa Brentford do të luajë me Arsenalin dhe Chelsea përballet me Liverpool të dielën.

Përplasja e Brighton të shtunën në shtëpi me rivalët Crystal Palace u shty për shkak të një greve të planifikuar të trenit atë ditë, por veprimet industriale që atëherë janë anuluar për shkak të vdekjes së Mbretëreshës.

Klubet janë të shqetësuara se do të ketë pak ose aspak kohë për të luajtur ndonjë ndeshje të mëtejshme të riorganizuar në atë që tashmë është një program i mbushur.

Raporti shton se shumica e palëve mendojnë se do të ishte më mirë të përfundonin pjesërisht ditën e ardhshme të ndeshjes kur është e mundur, në vend që ta anulonin atë përsëri plotësisht./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022