Sport Ndërkombëtar

Kipchoge thyen rekordin e tij botëror në maratonë e Berlinit

Kampioni i dyfishtë olimpik, Eliud Kipchoge, ka thyer rekordin e tij botëror në maratonë për meshkuj në garën e së dielës në Berlin.

Keniani 37-vjeçar kaloi vijën në një kohë prej dy orë, një minutë e nëntë sekonda, për të mposhtur me 30 sekonda më të mirën e tij të mëparshme, të vendosur katër vjet më parë në kryeqytetin gjerman.

Ai më parë kishte hequr një minutë e 20 sekonda nga rekordi i bashkatdhetarit Dennis Kimetto në vitin 2014 prej 2:02.57 në Berlin.

Kipchoge kishte minimizuar shanset e tij për një rekord botëror në ngritjen.

Në një ditë me re në Berlin, Kipchoge, i cili tani ka fituar 15 nga 17 maratona të karrierës së tij, dukej i vendosur në gjysmë të rrugës për t’u bërë vrapuesi i parë që ka thyer zyrtarisht kufirin prej dy orësh.v

Në Vjenë në vitin 2019, ai u bë atleti i parë që vrapoi distancën 26.2 milje në më pak se dy orë.

Megjithatë, ai nuk u njoh si rekordi zyrtar botëror i maratonës, sepse nuk ishte në garë të hapur dhe ai përdori një ekip kardiak rrotullues./Shqip.com