Lajme

Kharkiv u çlirua por shënjat e pushtimit rus mbeten në zonë

Forcat ukrainase kanë çliruar së fundi fshatin Kupiansk në Kharkiv por predhat ruse ende janë duke goditur rrugët e tij duke dëmtuar vendim përreth.

Siç ka raportuar CNN, dëmet intensive janë të dukshme në çdo ndërtesë të zonës por që ushtria ukrainase  ka ndjekur forcat ruse mbi urë dhe duket se po ndërton njëfarë vrull duke shtyrë përgjatë brigjeve lindore të lumit drejt Luhansk, një territor kyç separatist i kontrolluar nga Moska. 

Megjithatë, brenda këtij qyteti, një nga disa në rajonin lindor të Kharkivit që janë çliruar, janë shenjat treguese të një pushtimi mizor. 

Një ish-ndërtesë e policisë u përdor si një qendër e madhe paraburgimi nga rusët, ku në një moment mbaheshin deri në 400 të burgosur në qelitë e saj të ngushta dhe të errëta, me tetë ose nëntë të burgosur për dhomë, thanë autoritetet ukrainase për CNN. 

Dhomat e vogla ku tetë deri në nëntë të burgosur mbaheshin nga forcat ruse në një ish-ndërtesë policie në Kupiansk.

Një mural i pikturuar me shkëlqim i një ushtari rus me një “Z” në shiritin e tij që qëndron pranë një gruaje të moshuar që tund flamurin e ish-perandorisë sovjetike është ende e dukshme në një mur.

Ndërsa autoritetet vazhdojnë të hetojnë dhe pastrojnë fshatrat e çliruara në rajonin e Kharkiv, ata po gjejnë gjithnjë e më shumë prova të qendrave të paraburgimit dhe qelive të përdorura për torturë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të shtunën se “më shumë se 10 dhoma torture” të përdorura nga forcat okupuese janë gjetur deri më tani në zonë.

CNN ka kontaktuar me qeverinë ruse për koment, por nuk ka marrë një përgjigje.

Kupiansk mund të jetë çliruar kohët e fundit, por qyteti është një qytet fantazmë, i ndërprerë nga shkatërrimi dhe mbeturinat./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022