Lajme Botë

Joe Biden fillon fushatën me një spot që adreson moshën e tij 

Presidenti amerikan, Joe Biden
Presidenti amerikan, Joe Biden

Fushata e Joe Biden nisi të shtunën fushatën me një reklamë televizive e digjitale në vlerë 30 milionë dollarë në shtetet kryesore në të cilën presidenti adreson drejtpërdrejt shqetësimet për moshën e tij.

E planifikuar për t’u shfaqur për gjashtë javë nëpër stacione, duke përfshirë shitore në pronësi të afrikano-amerikanëve dhe hispanikëve, reklama u publikua pak pas fjalimit të tij të zjarrtë. Spoti prej 60 sekondash nuk i shmanget asaj që shumë votues thonë se po rritet shqetësimi për moshën e presidentit, shkruan The Guardian.

Reklama, e titulluar ‘Për ty’, hapet me Biden në një formë më gazmore. “Shikoni, unë nuk jam një djalë i ri. Ky nuk është sekret”, thotë presidenti 81-vjeçar. “Por unë e di se si t’i bëj gjërat për popullin amerikan”.

“Unë e drejtova vendin gjatë krizës Covid”, thotë Biden në reklamë. “Sot, ne kemi ekonominë më të fortë në botë. Kam miratuar një ligj që ul çmimet e barnave me recetë, kufizimin e insulinës me 35 dollarë në muaj për të moshuarit”.

Më pas Biden ndryshon qëndrim, duke përmendur “paraardhësin” e tij.

“Për katër vjet, Donald Trump u përpoq të miratonte një ligj për infrastrukturën dhe ai dështoi. E mbarova. Tani po rindërtojmë Amerikën. Unë kam miratuar ligjin më të madh në histori për të luftuar ndryshimin e klimës, sepse e ardhmja jonë varet prej kësaj”, thotë ai.

Biden gjithashtu tha se Trump “hoqi lirinë e grave për të zgjedhur”.

“Donald Trump beson se detyra e presidentit është të kujdeset për Donald Trump”, thotë Biden. “Unë besoj se detyra e presidentit është të luftojë për ju, popullin amerikan dhe kjo është ajo që unë po bëj”.

Fundi i reklamës paraqet një dalje pasi një producent jashtë kamerës i kërkon Bidenit një tjetër paraqitje, për të cilën Biden bën shaka: “Shiko, unë jam shumë i ri, energjik dhe i pashëm. Për çfarë dreqin po e bëj këtë?”. /The Guardian

/Shqip.com