Lajme Botë

Italianët votojnë sot për Qeverinë e re

Italianët po vendosin nëse do të zgjedhin qeverinë e tyre më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore, në një zgjedhje që po ndiqet nga afër në të gjithë Evropën.

Giorgia Meloni drejton partinë e ekstremit të djathtë “Vëllezërit e Italisë” dhe po synon të bëhet kryeministrja e parë femër e vendit e lidhur me dy parti të tjera në të djathtë. Ajo e ka zbutur imazhin e saj dhe i vjen keq që lidhet me të kaluarën fashiste të Italisë.

Pothuajse 51 milionë italianë kanë të drejtë vote deri në orën 23:00, raporton BBC.

Presidenti Sergio Mattarella hodhi votën e tij herët në kryeqytetin sicilian Palermo, ndërsa rivali kryesor i zonjës Meloni – lideri i qendrës së majtë Enrico Letta – votoi në Romë dhe aleati i saj i ekstremit të djathtë Matteo Salvini votoi në Milano.

Giorgia Meloni mbështet sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe ka zbutur retorikën ndaj Evropës.

Ekonomia e Italisë po rritej pas pandemisë Covid-19, por më pas kriza energjetike – e shkaktuar kryesisht nga pushtimi rus i Ukrainës – bëri që çmimet të rriteshin.

Ndërsa politikanët kanë kaluar ditët e fundit duke u grindur për Rusinë dhe Evropën, italianët janë më të shqetësuar për pagesën e faturave të tyre./Shqip.com