Sport Ndërkombëtar

Italia është finalistja e parë, fiton ndaj Spanjës pas penalltive

Itali - Spanjë

Italia ka siguruar finalen e EURO 2020 pasi fitojë pas penaltive kundër Spanjës, shkruan Shqip.com.

Manuel Locatelli ishte i vetmi që humbi penalltinë për italianët.

Ndërsa, për spanjollët penalltinë  e humbën Dani Olmo dhe Alvaro Morata.

Italia tani do të përballet me fituesin e ndeshjes tjetër gjysëmfinale mes Anglisë dhe Danimarkës./Shqip.com


Përfundon pjesa e dytë e vazhdimeve

Përfundon edhe pjesa e dytë e vazhdimeve me rezultat 1-1.

Kjo pjesë në përgjithësi u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat, por më të mirë u treguan italianët.

Fituesi i kësaj ndeshje do të përcaktohet pas penalltive.


Fillon pjesa e parë e vazhdimeve


Përfundon pjesa e parë e vazhdimeve

Ka përfunduar pjesa e parë e vazhdimeve mes Spanjës dhe Italisë.

Kjo pjesë u karakterizua me lojë më të mirë të spanjollëve, të cilët krijuan raste më të mira për shënim.


Fillon pjesa e parë e vazhdimeve


Përfundon koha e rregullt, ndeshja shkon në vazhdime

Ka përfunduar koha e rregullt me rezultat 1-1.

Në pjesën e dytë të kësaj ndeshje u shënuan dy gola.

Së pari në epërsi kaluan italianët përmes një kundërsulmi të nisur, i cili më pas u finalizua nga Federico Chiesa në minutën e 60-të.

Golin e barazimit spanjollët e gjetën në minutën e 80-të të ndeshjes.

Në përgjithësi u zhvillua ndeshje e barabartë nga të dyja ekipet.


Spanja barazon rezultatin kundër Italisë

Spanja ka arritur të barazoj rezultatin kundër Italisë

Golin e shënoi Alvaro Morata në minutën 80-të të ndeshjes.


Italia kalon në epërsi ndaj Spanjës

Italia ka arritur të kaloj në epërsi ndaj Spanjës.

Golin e shënoi Federico Chiesa në minutën e 60-të të ndeshjes.

Ky gol erdhi pas një kundërsulmi të nisur shpejt nga italianët.


Fillon pjesa e dytë e ndeshjes


Përfundon pjesa e parë e ndeshjes

Ka përfunduar pa gola pjesa e parë e ndeshjes mes Italisë dhe Spanjës.

Kjo pjesë u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat.

Të dy ekipet kishin raste të mira për shënim.

Por, rastet e krijuara nuk arritën t’i konkretizonin në gol.


Fillon ndeshja mes Italisë dhe Spanjës.