Lajme Botë

Arrestohet një ish-zyrtar i FBI-së, dyshohet se u morrë me pastrim parash e sanksione nga Rusia

Një ish-zyrtar i FBI-së është arrestuar pasi që dyshohet se ai u morrë me pastrim parash, marrje parash dhe ka shkelur sanksione kundër Rusisë.

Prokurorët federalë thonë se ish-shefi i kundërzbulimit për zyrën e FBI-së në Nju Jork ka pastruar para, ka shkelur sanksionet kundër Rusisë ndërsa punonte me një oligark rus dhe ndërsa ishte ende në FBI.

Ai mori qindra mijëra dollarë nga një shtetas i huaj dhe ish-zyrtar i inteligjencës së huaj. Charles McGonigal dyshohet se ka marrë 225,000 dollarë.

Charles McGonigal, 55 vjeç, u arrestua të shtunën pasi mbërriti në aeroportin JFK në Nju Jork me një fluturim nga Lindja e Mesme.

Një çështje e paraqitur në gjykatën federale në Uashington, DC, pretendon se ndërsa shërbente si agjent special i ngarkuar me përpjekjet e kundërzbulimit të FBI-së në zyrën e Nju Jorkut, McGonigal mori 225,000 dollarë para në dorë nga një individ me interesa biznesi në Evropë, i cili kishte qenë punonjës i një shërbimin e huaj të inteligjencës.

Nga gushti 2017 deri në pensionimin e tij në shtator 2018, McGonigal dyshohet se fshehu marrëdhënien e tij me këtë ish-oficer të sigurisë së huaj nga FBI. Ai dyshohet se ka kërkuar dhe marrë para nga individi dhe ka udhëtuar jashtë vendit me individin.

“Zotëri McGonigal e tradhtoi betimin e tij solemn ndaj Shteteve të Bashkuara në këmbim të përfitimit personal dhe në kurriz të sigurisë sonë kombëtare, “tha Ndihmës Drejtori i ngarkuar i FBI-së, Donald Alway.

Prokurorët federalë në Nju Jork pretendojnë se pas tërheqjes së tij në 2018 nga FBI, McGonigal punoi me oligarkun rus Oleg Deripaska, bashkëpunëtorin e Deripaska Sergey Shestakov dhe një person të tretë për të hetuar një oligark rival rus në këmbim të pagesave nga Deripaska.

Sipas prokurorëve, McGonigal, Shestakov dhe personi i tretë u përpoqën të fshehin përfshirjen e Deripaskës përmes kompanive guaskë, nënshkrimeve të falsifikuara dhe mjeteve të tjera.

Prokurori i SHBA-së për Distriktin Jugor të Nju Jorkut Damian Williams tha:

“Siç pretendohet, Charles McGonigal, një ish-zyrtar i nivelit të lartë të FBI-së dhe Sergey Shestakov, një përkthyes i Gjykatës, shkelën sanksionet e SHBA duke rënë dakord t’i ofrojnë shërbime Oleg Deripaska, një i sanksionuar. Ata të dy kanë punuar më parë me Deripaskën në përpjekje për t’i hequr sanksionet e tij dhe, si nëpunës publikë, ata duhet ta kishin ditur më mirë.”

Ndihmësdrejtori i ngarkuar i FBI-së, Michael J. Driscoll, tha:

“FBI-ja është e përkushtuar për zbatimin e sanksioneve ekonomike të krijuara për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë, veçanërisht kundër aktiviteteve armiqësore të një qeverie të huaj dhe aktorëve të saj. Oligarkët rusë si Oleg Deripaska kryejnë ndikim malinj global në emër të Kremlinit dhe shoqërohen me akte ryshfeti, zhvatjeje dhe dhune”.

Në vitin 2022, prokurorët federalë në Nju Jork e akuzuan Deripaskën për shkelje të sanksioneve.

Duke pasur parasysh lidhjet e McGonigal me zyrat e FBI-së në Uashington dhe Nju Jork, zyra në terren në Los Anxhelos udhëhoqi hetimin dyvjeçar, thanë tre zyrtarë të lartë të zbatimit të ligjit.

Vendimi për të zhvendosur hetimin në Los Anxhelos ishte për t’u siguruar që nuk kishte konflikt interesi ose interesa konkurruese midis agjentëve që mund të kenë njohur McGonigal.

Komunikatën e Gjykatës e gjeni këtu.

McGonigal u emërua agjent i posaçëm në krye të Divizionit të Kundërzbulimit për Zyrën në Nju Jork në vitin 2016, pasi shërbeu si shef i seksionit të Seksionit të Koordinimit të Kundërzbulimit Kibernetik në selinë e FBI-së.

Ai iu bashkua FBI-së në vitin 1996 dhe fillimisht u caktua në zyrën e terrenit të Nju Jorkut, ku ai punoi në kundërzbulimin e huaj rus dhe krimin e organizuar.

Gjatë mandatit të tij në Nju Jork, ai punoi në hetimin TËA Flight 800, u caktua në grupin e punës që hetonte shkencëtarin Ëen Ho Lee, hetoi bombat terroriste të vitit 1998 në ambasadat e SHBA në Tanzani dhe Kenia dhe hetoi 11 shtator 2001- sulmet terroriste.

DuCharme tha se ai priste që McGonigal të lirohej nga paraburgimi të hënën, raporton nbcnews.

/Shqip.com