Lajme Ballkan

Identifikohen personat që hapën tunelin për në depon e Gjykatës së Lartë në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, dhe ministri i Drejtësisë, Marko Kovaç, duke shikuar tunelin e ndërtuar fshehurazi që të çon në depon e Gjykatës së Lartë, 13 shtator 2023.
Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, dhe ministri i Drejtësisë, Marko Kovaç, duke shikuar tunelin e ndërtuar fshehurazi që të çon në depon e Gjykatës së Lartë, 13 shtator 2023.

Janë identifikuar të gjithë personat që kanë marrë pjesë në hapjen e tunelit që çoi në depon e Gjykatës së Lartë në Podgoricë, konfirmojnë jozyrtarisht për M Portalin nga Drejtoria e Policisë malazeze.

Tuneli, i cili me ditë të tëra ka shkaktuar spekulime të shumta se çfarë është dhe a është marrë fare prej tij, është hapur nga gjashtë persona, është konfirmuar më herët me një komunikatë të UP-së.

Dje është bërë e ditur se drejtori i Policisë së Malit të Zi Nikolla Terziq sot do të jetë në Beograd për të mbledhur informata shtesë për këtë rast.

Vjedhja e provave nga depoja e gjykatës qëndronin në një apartament në Zabjelo dhe aty ishte baza e tyre kryesore nga ku dyshohet se shkonin çdo ditë në godinën përballë Gjykatës së Lartë në Podgoricë, ku gërmuan tunelin.

Lexo edhe:
Shumë pikëpyetje për tunelin e zbuluar nën gjykatën malazeze

Pamjet e kamerave vëzhguese i dërguan inspektorët e policisë së Podgoricës në atë banesë, të cilën e kontrolluan dje dhe gjurmuan lëvizjen e një grupi të dyshuarish nga bodrumi i ndërtesës në Njegoseva 12 në afërsi të Titeks.

Në të janë gjetur shumë gjurmë, të cilat do të analizohen, mëson vijesti.me

Kjo është pista e dytë që gjetën hetuesit, pasi pasditen e djeshme gjetën edhe furgonin e përdorur nga minatorët e mafias.

Në të njëjtën kohë, policia po përpiqet të identifikojë të gjithë të dyshuarit në bazë të regjistrimeve dhe të përcaktojë se çfarë logjistike kanë shfrytëzuar për të hyrë në depo, por edhe kush ka dhënë udhëzime se ku po mbahen provat që janë marrë nga salla e gjyqit.

Një nga bashkëbiseduesit e hetimit tha se fakti që depoja nuk ishte e siguruar me kamera, si dhe korridori që të dërgonte në të, vështirëson punën e hetuesve.

/Shqip.com