Sport Ndërkombëtar

Iago Aspas – ylli i lënë nën hije

Iago Aspas

Celta Vigo nuk e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme – sezonin e ri në La Liga.

Sepse – gjendet në pozitën e dhjetë – me shtatë pikë të grumbulluara – pas pesë ndeshjeve të zhvilluara.

Por, e nëjta nuk mund të thuhet edhe për kapitenin e kësaj skaudre – Iago Aspas.

Sulmuesi spanjoll po kalon në formë fenomenale.

Aspas ka shënuar pesë gola në po aq ndeshje të zhvilluara – teksa ka regjistruar edhe një asistim.

Ai e mban vendin e dytë në La Liga me gola – sepse vetëm Robert Lewandowski ka më shumë – gjashtë.

35 vjeçari është legjendë e gjallë e Vigos – pasi po e zhvillon sezonin e tetë me fanellën e këtij ekipi.

Në element të mirë ishte edhe në kampionatin e kaluar – kur realizoi 18-të gola dhe asistoi gjashtë herë.

Majtaku – është grumbulluar në të kaluarën edhe nga kombëtarja spanjolle – me të cilën ka zhvilluar shtatë ndeshje zyrtare – tri prej të cilave ishin në Kampionatin Botëror “Rusia 2018”.

Por, e ka harruar herën e fundit kur ka pranuar ftesë.

Iago ka kontratë me Celtan – deri në vitin 2025, ndërsa në “Transfermarkt” vlerësohet shtatë milionë euro.

Paraprakisht, ai e ka djersitur edhe fanellën e Liverpoolit dhe Sevillës./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022