Teknologji

Hyundai prezanton zyrtarisht modelin Ioniq 5 N

Ioniq 5 N është ndoshta makina më e pritur që do të dalë ndonjëherë në treg nga Hyundai. Që kur kompania u fut në botën e performancës me divizionin e saj të përkushtuar N, ajo ka mbledhur një turmë të madhe fansash dhe ndjekësish. Hyundai fitoi mitingje dhe gara, por ishte i30 N që fitoi zemrat e shumë shoferëve anë e mbanë botës.

Ioniq 5 N ishte gjithmonë i pashmangshëm, Kia EV6 GT është në thelb një “ngacmues” për shoferët, i cili po planifikon surpriza në prag të Krishtlindjeve.

Nëse suksesi i Kia-s është diçka që mund të ndodhë, Ioniq 5 do të vazhdojë të thyejë shumë rekorde shitjesh.

Hyundai është versioni më i ri që po “ngacmon” botën në versionin N të EV-së.

Sipas këshilltarit teknik aktual të divizionit N, Ioniq 5 N mund të ketë deri në 620 kuaj fuqi me prodhime të ndryshme të fuqisë. 

Do të jetë një “vrasës” i vërtetë i supermakinave dhe do të jetë po aq i mirë sa çdo version N para tij, por do të jetë Hyundai N më i madh i prezantuar ndonjëherë. 

/Shqip.com