Sport Ndërkombëtar

Hellen Obiri – mijëra milje nga shtëpia e saj në Kenia për të ndjekur ambiciet në maratonë

Hellen Obiri

Kur Hellen Obiri do e gjen vetën 14,000 kilometra larg nga Kenia në Kolorado më vonë – këtë vit, ajo tashmë e di se do të humbasë disa nga komoditetet e shtëpisë.

Kjo përfshin ushqimin kenian dhe ushqimin kryesor të vendit të ugali – një qull i dendur i bërë nga mielli i misrit.

“Kenianë, na pëlqen të hamë ugali,” thotë Obiri për CNN Sport . “Do të më duhet të gjej se ku do të bëj ushqimin tim kenian atje (në Shtetet e Bashkuara).

Obiri, një kampione e botës dy herë mbi 5,000 metra, po garon në maratonën e saj të parë ndonjëherë në New Jork më vonë këtë vit, përpara së cilës ajo do të bashkohet me një trajner të ri dhe një grup të ri stërvitor në Boulder, Kolorado.

Është e zakonshme që vrapuesit në distanca të bëjnë lëvizjen nga pista në garat rrugore drejt fundit të karrierës së tyre, por më pak e zakonshme ta bëjnë këtë duke lëvizur në gjysmë të rrugës nëpër botë në mënyrën se si ka planifikuar Obiri.

Në fillim të këtij viti, 32-vjeçari iu bashkua On Athletics Club (OAC), një ekip elitar me bazë në Boulder dhe i udhëhequr nga ish-vrapuesi në distancë, Dathan Ritzenhein. Ajo shpreson të shkojë në SHBA muajin e ardhshëm përpara garës në Maratonën e qytetit të Nju Jorkut më 6 nëntor.

“Ne kemi dashur të transferohemi në SHBA për trajnime dhe për të jetuar atje, kështu që për mua nuk është një lëvizje e vështirë”, thotë Obiri, e cila do të vendoset jashtë Kenias për herë të parë në karrierën e saj, për CNN.

“Mendoj se si sportist dhe për familjen time, dua të transferohem atje për t’u ambientuar sa më shpejt që të jetë e mundur… Do të më duhen të paktën dy javë për t’u mësuar me të dhe për të arritur stërvitjen time atje”.

Lartësia e lartë e Boulder-it, shtigjet rrotulluese dhe klima e butë e bëjnë atë një vend ideal për vrapuesit në distanca. Atje, Obiri do t’i bashkohet një ekipi relativisht të ri në OAC, i cili u lançua nga marka zvicerane e veshjeve sportive On në vitin 2020.

Nën drejtimin e Ritzenhein, Obiri ka filluar tashmë programin e saj të maratonës dhe këtë javë rrit ngarkesën e saj stërvitore nga 180 në 200 kilometra vrap në javë. Ajo fillon kapitullin tjetër në karrierën e saj duke u vendosur si një nga vrapuesit më të mirë të 5000 dhe 10000 metrave në botë gjatë pesë viteve të fundit.

Vetëm muajin e kaluar, ajo fitoi një medalje argjendi në 10,000 metra në Kampionatin Botëror të Atletikës — duke shënuar një më të mirë personale prej 30 minutash e 10 sekondash — dhe ka fituar 5,000 metra medalje argjendi në dy Lojërat e fundit Olimpike për të shkuar së bashku me dy të saj titujt botërorë në këtë event.

Debutimi i saj në Nju Jork do të jetë treguesi i parë se si përkthehet pedigreja e vrapimit të Obirit në 26.2 milje të maratonës.

“Nuk mund të them se do të synoj këtë herë apo këtë herë – është debutimi im,” thotë ajo. “Nuk mund të them se ndoshta dua të bëj nën 2:20, 2:25 sepse e di që Maratona e Nju Jorkut është një kurs i vështirë, veçanërisht pjesa e dytë”.

Duke filluar nga Staten Island, kursi sfidues valëzon nëpër pesë bashkitë e Nju Jorkut përpara se të përfundojë në Fifth Avenue dhe në Central Park.

“Për mua, unë dua të stërvitem mirë sepse është debutimi im, dhe sigurisht, mezi pres të bëj një garë të mirë — mezi pres të vrapoj garën time pa presion dhe të përfundoj mirë”, shton Obiri.

Ajo thotë se do t’i mungojë garat në distancën e saj të preferuar prej 5,000 metrash, por nuk do t’i mbyllë plotësisht pistën e saj me kalimin në vrapim maratonë.

“Nuk mund të ngjitesh në maratonë pa shpejtësi,” shpjegon Obiri, duke shtuar se ajo shpreson të qëndrojë e mprehtë duke konkurruar në garat 5000 metra në Kenia vitin e ardhshëm.

Fokusi i menjëhershëm, megjithatë, është të vendoset me familjen e saj në SHBA. Obiri shpreson, në varësi të vizës, që vajza e saj shtatë vjeçare, Tania, të lëvizë në kohë për të parë garën në Nju Jork.

“Ajo do të jetë shumë e emocionuar për të shkuar jashtë vendit,” thotë Obiri. “Ajo në fakt shikon shumicën e garave të mia dhe është shumë e emocionuar që unë fitoj disa gara atje.

“Kur unë jam jashtë në një garë, ajo e di se mami nuk është aty pranë, mami do të shkojë atje për të bërë disa punë. Ajo në fakt më telefonon dhe më thotë: “Mami, bëj më të mirën tënde dhe bëhu numri një”. Ajo gjithmonë dëshiron që unë të jem numër një”.

Vajza e Obirit nuk do të jetë e vetmja që ka pritshmëri të mëdha në Maratonën e NYC. Atletët kenianë kanë dominuar ngjarjen gjatë dekadës së fundit me tetë fituese në garën e femrave që nga viti 2010, dhe ata që shikojnë në shtëpi do të shpresojnë që Obiri t’i shtojë asaj trashëgimi.

Por pavarësisht se si performon ajo, kur të kalojë në pesë bashkitë e Nju Jorkut në nëntor, Obiri do të sinjalizojë fillimin e një faze të re në karrierën e saj të vrapimit dhe një aventurë të re për familjen e saj.