Lajme Botë

Haiti kërkon ndihmë nga forcat ndërkombëtare pas vrasjes së presidentit

Haiti ka kërkuar që trupat e huaja ta ndihmojnë për të mbrojtur infrastrukturën kryesore pas vrasjes së presidentit Jovenel Moïse.

Kërkesa u dërgua nga qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. dhe Kombeve të Bashkuara, por SHBA. thotë se nuk ka në plan të ofrojë ndihmë ushtarake “në këtë kohë”.

Policia haitiane më herët tha se një grup prej 28 mercenarësh të huaj vranë presidentin të mërkurën.

Pas një beteje me armë në kryeqytetin Port-au-Prince, 17 prej tyre u arrestuan.

Disa nga grupi, për të cilin Haiti thotë se përfshinin ushtarë kolumbianë në pension, u mbajtën në shtëpinë që po përdornin, të tjerët pasi hynë në kompleksin diplomatik të Tajvanit, tha policia.

Tre të dyshuar u vranë nga policia dhe tetë të tjerë ende po kërkohen.

Megjithëse SHBA. nuk do të ofrojë trupa, ajo tha të premten se po dërgonte zyrtarë të FBI dhe Departamentit të Sigurisë Kombëtare në Haiti për të ndihmuar në hetimin.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të duhet të miratojë çdo plan për të dërguar trupa ndërkombëtare në Haiti nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara.

Vrasja ka shkaktuar disa trazira civile në Haiti, kombi më i varfër në Amerikë. Një gjendje e jashtëzakonshme mbetet në fuqi në të gjithë vendin dhe është e paqartë se kush është përgjegjës efektiv i qeverisë së vendit. /Shqip.com