Teknologji

Gjyqi mes Twitter dhe Elon Musk fillon më 17 Tetor

Elon Musk

Gjyqi mbi ofertën e Elon Musk për marrjen në Twitter do të zhvillohet në fillim të 17 tetorit në Gjykatën e Delaware, një gjykatës vendosi të enjten mbrëma, duke e vënë njeriun më të pasur në botë në një rrugë përplasjeje me gjigantin e mediave sociale.

Twitter kishte shtyrë për një afat kohor të përshpejtuar në këtë çështje për të parandaluar dëmtimin e kompanisë, një urdhër që u dha në fillim të këtij muaji, shkruan The Washington Post.

Gjykatësi i jep Elon Musk një datë gjyqi në tetor, në fitoren e hershme për Twitter

Twitter e paditi Musk më herët në korrik duke pretenduar se CEO i Tesla dhe SpaceX kishin thyer marrëveshjen e tij për të blerë faqen e mediave sociale për 44 miliardë dollarë, në një ankesë që akuzonte Musk për shkelje të rregullave dhe “hipokrizi”.

Musk ra dakord të blinte Twitter për 54.20 dollarë për aksion në prill, duke e pozicionuar veten si një kampion i fjalës së lirë dhe duke u zotuar të zhbllokojë faqen nga taktikat agresive të moderimit që ai i cilësoi si politikë të natyrës.

Ai gjithashtu premtoi një pjesë të konsiderueshme të pasurisë së tij për të mbështetur marrëveshjen./Shqip.com