Lajme Botë

Gjermania ‘cënohet’ nga grabitësit që përdorin eksplozivë për të vjedhur para brenda një ATM-je

Grabitjet bankare të stilit “Bonnie and Clyde” dhe “Dog Day Afternoon”, të bëra duke mbajtur bankierin, janë zhdukur kryesisht në Gjermani.

Republika Federale e Gjermanisë është mbërthyer nga një valë krimi gjatë viteve të fundit që përfshin banda profesionale shumë të efektshme që shpërthejnë makinat e automatizuara të bankave e cila ka rreth 55.000 tw tillw.

E përditshmja gjermane Die Welt  botoi një raport gjurmues më 13 janar mbi grabitjen e krimit të organizuar të rreth 500 ATM-ve në vitin 2022.

Bandat profesioniste “futen në degë, hedhin në erë ATM-të dhe zhduken sa më shpejt që mbërrijnë. Ata nuk janë të njohur. Ata punojnë me saktësinë dhe shpejtësinë e një skuadre makinash garash në pit stop. Ata pranojnë se njerëzit mund të plagosen ose të vriten», shkroi Philipp Woldin i Die Welt.

Artikulli vërente se 55.000 ATM-të janë një ftesë për hajdutë shumë të specializuar që të udhëtojnë për në Gjermani. Dhjetra mijëra ATM në Gjermani ruajnë rreth 55,000 deri në 110,000 dollarë në to.

Agjencia Federale Kriminale e Gjermanisë regjistroi një total prej 414 tentativash të grabitjeve të ATM-së në vitin 2020. Kjo shifër nuk u shpërbë në atë se sa përpjekje qenë të suksesshme. Një vit më pas, pati një numër të ngjashëm krimesh të ATM-së.

Policia gjermane dhe zyrtarët gjyqësorë po ngrenë këmbanat e alarmit në lidhje me ATM-të që shpërthejnë.

Një gjykatës në shtetin gjerman hesse kohët e fundit foli për “dëme të ngjajshme me luftën” kur dënoi një njeri për shpërthimin e një ATM-je. Zyrtarët e policisë e kanë quajtur valën e krimit “sulme me bomba në hapësirën publike.”

Sipas Swen Eigenbrodt, drejtor i një njësie të posaçme për policinë kriminale në Hesse thotë se “është një mrekulli që nuk ka patur ende vdekje.”

Njësia e specializuar e Eigenbrodt punon me bankat dhe prokurorët për të luftuar sulmet masive ndaj ATM-ve.

Sipas një njoftimi të 18 majit 2022, nga Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunimin me Zbatimin e Ligjit (Europol) që u shqyrtua nga Fox News Digital, Europol dhe Policia Holandeze punuan së bashku me Drejtorinë e Policisë gjermane të Hochtaunus për të arrestuar 3 anëtarë të dyshuar të një bande kriminale, përgjegjëse për një varg grabitjesh që kishin si shënjestër ATM – të në Gjermani ».

Banda profesionale thuhet se ka vënë në shënjestër tetë makina me para në shtetet gjermane Hesse, Baden-Württemberg, Saksoninë e Ulët dhe Rajnland Palatinate midis tetorit dhe nëntorit 2021, duke vjedhur mbi 1 milion dollarë në të holla.

Sipas raportit të Europolit, “Grupi do të merrte pjesë në vendngjarje shpesh në makina të vjedhura në orët e para të mëngjesit dhe përdorte eksplozivë për të hyrë në ATM në mënyrë që pastaj të vidhnin paratë brenda tyre. Ata shkaktuan miliona euro dëm në godinat që sulmuan, duke mos treguar asnjë mendjehollësi mbi rrezikun e dëmit apo edhe mundësinë e vdekjes për ata që jetonin aty pranë apo që ishin pranë makinerive në atë kohë.”

Autoritetet kanë identifikuar se kriminelët gjermanë dhe italianë janë pjesë e rrjeteve të grabitjeve të ATM-së.

Kriminelët e organizuar e ndajnë punën e tyre në shoferë, ekspertë shpërthyes, specialistë logjistikë dhe ndihmës të tjerë, tha një prokuror që punon me ekipin e Eigenbrodt, raporton FoxNews.

Një shoqatë e quajtur “Aleanca Automated Teller Machines” është krijuar për të luftuar valën e krimit. Aleanca ka anëtarë nga bankat, qeveria dhe policia që takohen rregullisht, shkruante gazeta.

/Shqip.com