Teknologji Auto

Gjenerata e ardhshme BMW M5 mund të duket agresive

Prodhuesi i njohur gjerman i veturave është ende duke e zhvilluar gjeneratën e ardhshme të modelit M5.

Por, adhuruesit e këtij modeli kanë imagjinuar se si BMW M5, do të mund të duket, e që në pamje mund të jetë goxha agresive.

Është projektuesi i famshëm i makinave në internet, X-Tomi, ka vënë në punë imagjinatën se si mund të duket përsëritja e radhës e sedanit të BMW, duke marrë frymëzim nga imazhet e publikuara.

Me elemente të huazuara nga X5 M dhe X6 M, interpretimi i X-Tomi tregon një M5 të kuqe të ndezur të ulur mbi rrotat e zeza të markës M dhe të veshur me një fund të përparmë në formë X, që përfshin një grilë të zezë me një kontur të kuq.

Kapaku duket shumë i ngjashëm me atë të përdorur në M4 coupe dhe sensori për kontrollin e lundrimit të drejtuar nga radari ndodhet në pjesën e poshtme të parakolpit të përparmë, që është një vendosje shumë më e mirë se BMW e përdorur në serinë e zakonshme 5, ku kishte një përpjekje për ta integruar atë në grilën e dyfishtë të veshkave, por është e vështirë të mos e vëreni pasi të keni një paraqitje të shkurtër të saj.

Mbrojtëset e përparmë janë gjithashtu më të gjera se sa në serinë 5 të fundit, gjë që pritet, duke pasur parasysh se M5 me siguri do të ketë rrota më të gjera, si dhe frena më të forta.

Derisa mbetet e paqartë fuqia e këtij modeli, aktualisht, sedani bavarez fuqizohet nga V8 me dy motor turbo 4.4 litra që prodhojnë 617 kuaj fuqi.

Thashethemet thonë se gjenerata e ardhshme M5 do të përdorë konfigurimin hibrid të SUV- së XM, pra një motor V8 me turbo dyfishtë dhe një motor elektrik të vetëm që prodhojnë 644 kf.

/Shqip.com