Lajme

Gjenerali gjerman, Marlow: Stërvitëm rreth 8 mijë ushtarë ukrainas

Forcat e Armatosura të Gjermanisë deri më tani kanë trajnuar mbi 8 mijë ushtarë ukrainas.

“Pres që të trajnojmë rreth 10 mijë ushtarë deri në fund të vitit, në rreth 200 module të trajnimit”, tha gjenerali i Bundeswehr-it, Andreas Marlow, komandant i njësisë stërvitore shumëkombëshe, transmeton Telegrafi.

Ndodhet në Strausberg pranë Berlinit dhe menaxhon misionin e trajnimit EUMAM të Bashkimit Evropian, i nisur një vit më parë.

EUMAM ofron trajnime bazë dhe një sërë specializimesh, si ato për paramedikët, snajperistët dhe operatorët e tankeve.

Marlow tha se me rrjedhën e luftës ndryshon edhe theksi i stërvitjes, nga operacionet mbrojtëse në ato sulmuese.

Ai theksoi se vetë Bundeswehr-i po bën përparim në këtë stërvitje, duke përmendur përvojën e gjerë të ukrainasve në luftën me dron.

Gjenerallejtënant gjerman tha se ukrainasit kalojnë gjashtë javë trajnim bazë dhe më pas gjashtë javë specializim, raporton dpa.

/Shqip.com