Lajme Ballkan

Gërvalla: Një luftë tjetër në Ballkan do të mirëpritej nga Rusia

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla
Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla

Rusia mund të ndezë tensionet në Ballkan dhe të krijojë luftë të re që Perëndimi të mos e ketë fokusin në Ukrainë, thotë ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla.

Gërvalla, në një intervistë të mërkurën për “NatSec Daily”, ka paralajmëruar se ambiciet territoriale të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, nuk ndalen në kufirin ukrainas.

Sipas saj, fitorja e Ukrainës kundër Rusisë do të siguronte stabilitet për një kohë të gjatë edhe në “Ballkanin e trazuar”.

“Strategjia e Putinit është të mbajë Perëndimin të hutuar me konflikte të ndryshme. Pra, një luftë tjetër në Ballkan do të ishte shumë e mirëpritur nga Rusia”, ka deklaruar Gërvalla.

Kosova në veçanti është objektiv joshës për Putinin, siç thotë Gërvalla, sepse prosperiteti i vendit minon argumentin e tij se Perëndimi nuk mund të ndihmojë vendet e ish-bllokut lindor.

“Putini flet çdo javë për Kosovën. Nuk ka të bëjë me rëndësinë gjeopolitike të Kosovës, por ka të bëjë me faktin se Kosova është histori suksesi e Perëndimit, histori suksesi e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është histori suksesi e NATO-s, histori suksesi e vendeve evropiane”, ka theksuar Gërvalla.

/Shqip.com