Lajme Botë

Gazetari hulumtues i Review-Journal, Jeff German u vra me thikë jashtë shtëpisë së tij

Gazetari hulumtues, Jeff German i Review-Journal, është gjetur i vrarë me thikë jashtë shtëpisë së tij.

Siç raporton Review-Journal, Policia kishte marrur informacion nga një person, se fqinji i tij kishte vdekur në bllokun 7200 të Rrethit të Bronzit pranë rrugës Tenaya Veriore në Las Vegas.

Ndërsa, Policia dyshon se 69-vjecari ishte në grindje me një person tjetër kur edhe ndodhi therja e tij.

 Policia e Las Vegasit tha të dielën në mëngjes se hetimi i vrasjeve është një përparësi kryesore për departamentin.

“LVMPD miratoi protokollin e saj të madh të rastit të shtunën në hetimin e vrasjeve,” tha departamenti. “Kjo bashkon një shumëllojshmëri burimesh për të maksimizuar përpjekjet hetuese dhe për të zbatuar një ndjenjë urgjence ndaj kapjes së të dyshuarit”.

Kurse, redaktori ekzekutiv i mediumit, Glenn Cook, tha se stafi i Review-Journal ishin të shkatërruar nga humbja e Germanit.

“Familja Revieë-Journal është e shkatërruar për të humbur Jeff. Ai ishte standarti i artë i biznesit të lajmeve. Është e vështirë të imagjinohet se si do të ishte Las Vegasi sot pa vitet e tij të shumta të shkëlqimit të një drite të ndritshme në vendet e errëta”, tha Cook.

Cook tha se German nuk kishte treguar ndonjë shqetësim rreth sigurisë së tij personale apo ndonjë kërcënimi të bërë kundër tij ndaj askujt në udhëheqjen e Review-Journal.

Kryetarja e Bashkisë së Las Vegasit Carolyn Goodman tha se ishte e tronditur kur mësoi për vdekjen e gazetarit.

“Ky ishte një akt i pakuptimtë dhune. Humbja e jetës në këtë mënyrë është gjithmonë tronditëse dhe duhet të ndalet. Ne do të ndjekim nga afër hetimin policor”, tha Goodman.

German u bashkua me Revieëw-Journal në vitin 2010 pas më shumë se dy dekadave në Las Vegas Sun, ku ai ishte një kolumnist dhe reporter i cili mbulonte gjykatat, politikën, punën, qeverinë dhe krimin e organizuar.

Ish reporterja dhe autorja e Sun, Cathy Scott, tha të dielën se German u mundua shumë për të mbuluar qytetin dhe ndodhitë e tij.

Ajo kujtoi se si së bashku me Germanin ishin të parët që thyen historinë e vrasjes së bashkëpunëtorit të mafias së Las Vegas Herbert “Fat Herbie” Blitzstein në vitin 1997 në Las Vegas.

Puna e tij hetuese pati kurdoherë një ndikim, me shumë nga historitë e tij që çuan në reforma apo ndryshime të personelit dhe politikës.

Ai theu lajmin se financat e fushatës së këshilltares së qytetit Michele Fiore ishin nën vëzhgim nga FBI dhe raportoi se zyrtarët e qytetit kishin fshirë videot e vëzhgimit të një altercacioni me këshilltaren Victoria Seaman, pavarësisht se Review-Journal kërkoi kopje nën ligjin për qasje në dokumente publike të Nevadas.

Germani gjithashtu u bashkua me gazetarin hetues Art Kane, për të treguar pretendimet për ngacmim seksual dhe mbikëqyrjen e laktë e pllakosi zyrën e mjekut ligjor të Kontesë Klark për vite me radhë.

German ishte shkrimtari dhe prezantuesi e Sezonit 2 të “Mobbed Up: Lufta për Vegasin,” podcasti i vlerësuar i review-Journal për krimin e vërtetë. Tetë episodet nga viti 2021 gjurmojnë rritjen dhe rënien e krimit të organizuar përmes lentes së një dëshmitari të pamundshëm: Wayne Newton.

German dhe anëtarë të tjerë të ekipit hetues të Review-Journal kryen një hetim të gjatë prej vitesh të Konventës së Las Vegasit dhe Autoritetit të Vizitorëve duke filluar nga viti 2017. Gazetarët shqyrtuan më shumë se 32,000 faqe faturash nga drejtuesit më të lartë të autoritetit dhe shkruan një histori që zbuloi blerje luksoze në zbavitje të nivelit të lartë, dhurata për punonjësit dhe udhëtime të klasit të parë jashtë vendit për zyrtarët e zgjedhur që shërbejnë në bordin e agjencisë.

Mes hetimeve të Review-Journal, Las Vegas pësoi të shtënat më të rënda masive në historinë moderne amerikane, kur një roller i lartë i Mandalay Bay qëlloi në një koncert të jashtëm të mbushur me njerëz nga suita e tij e katit të 32-të, duke vrarë 60 vetë dhe veten e tij.

Disa ditë pas të shtënave, German raportoi ekskluzivisht se qitësi kishte qëlluar mbi dy tanke të karburantit të avionit aty afër , duke goditur njërin prej tyre, por pa shkaktuar ndonjë dëm , para se ai të kthente vëmendjen e tij në vendin e koncertit. Kjo çoi në thirrje për siguri më të mirë rreth tankeve dhe një shqyrtim të pavarur që rekomandoi mbrojtje më të forta.

Po ashtu, German zbuloi edhe shumë shkelje të tjera ligjore./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022