Sport Ndërkombëtar

Fred Pentland: Trajneri anglez i Athletic Bilbaos që ndryshoi fytyrën e futbollit spanjoll

Fred Pentland

Mund të kenë kaluar 100 vjet që kur ai shkeli për herë të parë në qytet, por përmendni emrin Fred Pentland dhe tifozët e Athletic Bilbao do të kujtojnë me dashuri legjendën me një kapelë dhe puro.

‘El Bombin’ nuk ishte trajneri i parë anglez që drejtoi klubin bask, por ai la një gjurmë të paprecedentë në historinë e tyre dhe gjithashtu mund të pretendojë se ka luajtur një rol kyç në evolucionin e futbollit spanjoll, shkruan BBC.

Në periudhën e tij të parë me Athletic, Pentland udhëhoqi skuadrën e tij në Kupën e Mbretit të vitit 1923; në kthimin e tij ai fitoi kompeticionin katër herë radhazi – nga viti 1930 deri në 1933 – shtoi dy tituj të La Ligës dhe gjithashtu kryesoi një mposhtje 12-1 të Barcelonës, disfata më e rëndë e klubit katalanas.

Skuadra e tij luajti një markë pioniere të futbollit sulmues, të bazuar në posedim, një filozofi që së shpejti do të adoptohej nga skuadrat e tjera udhëheqëse në Spanjë dhe ende mbijeton sot.

“Fred Pentland është një nga ata njerëz që i ka mbijetuar kalimit të kohës”, shpjegon drejtori i muzeut të Athletic, Asier Arrate.


I lindur në Wolverhampton, Pentland ishte një i djathtë i jashtëm, i cili u bë një ndërkombëtar i Anglisë dhe pati periudhat e tij më të dukshme në klub me Blackburn dhe Middlesbrough, përpara se të kalonte në stërvitje me ekipin olimpik gjerman në 1914.

Në shpërthimin e Luftës së Parë Botërore ai u internua në një kamp afër Berlinit, duke organizuar turne futbolli midis të burgosurve, përpara se të shkonte si trajner i Strasburgut, dhe më pas Francës në Lojërat Olimpike të vitit 1920.

Përpjekja e tij e parë në futbollin spanjoll ishte me Racing Santander, por reputacioni në rritje i Pentland si menaxher bëri që Athletic të hidhej në 1922.

“Athletic i bëri një ofertë shumë të mirë”, thotë Arrate. “Ata donin të investonin për një trajner të mirë, ishte një klub shumë amator, ndaj ne kërkonim një trajner prestigjioz.

“Ai bëri shumë disiplinë në lidhje me stërvitjen dhe krijoi një fondacion për ta bërë atë një sport më të organizuar dhe profesional”.

Pentland ishte i apasionuar pas detajeve të shkëlqyera, me historinë që gjatë seancës së tij të parë stërvitore ai i mësoi lojtarët e tij se si t’i lidhin lidhësit siç duhet, por ai gjithashtu u pëlqye shumë nga skuadra dhe kolegët e tij.

“Pas përvojës njerëzore të përballjes me luftën dhe të gjithë njerëzve të ndryshëm, kur erdhi këtu në Bilbao, ai pati këtë prekje njerëzore”, shton Arrate.

“Ai kishte një personalitet interesant, ishte shumë optimist dhe inteligjent. Brenda pak muajsh ai shkruante në revistat sportive se si duhet të luanin skuadrat.”

Pentland i inkurajoi lojtarët e tij që të largoheshin nga qasja e drejtpërdrejtë e zakonshme në atë kohë për të adoptuar në vend të kësaj parimet e tij të një loje pasuese që ka çuar në disa krahasime me Barcelonën e Pep Guardiolës.

“Formacioni tipik ishte 2-3-5, me pesë sulmues”, thotë Gaizka Atxa, presidente e klubit Mr Pentland, një grup i tifozëve të Athletic Bilbaos me bazë në Londër.

“Z. Pentland e ndryshoi këtë duke pasur më shumë njerëz në mesfushë dhe ai do të vlerësonte më shumë posedimin sesa rivalët, duke luajtur një lojë të shkurtër – nuk e di nëse mund ta quani të ngjashme me atë që Barça zbatoi 10-20 vjet më parë me tiki-taka.

“Ai definitivisht na ndihmoi të besojmë në atë që po bënim si klub dhe kjo forcoi suksesin dhe atë mentalitet fitues. Kjo është gjëja më e rëndësishme që ai kultivoi”.

Ai gjithashtu luajti një rol jetik në prezantimin e një qasjeje më profesionale në një kohë kur shumica e klubeve në vend ishin amatore, duke u thënë anëtarëve të bordit që të përpiqeshin të paguanin lojtarët nëse vërtet dëshironin të konkurronin.

Pentland u largua nga klubi në 1925 dhe dy herë drejtoi Atletico Madridin, në të dyja anët e një magjie në Oviedo, dhe ishte gjithashtu pjesë e ekipit drejtues të Spanjës kur ata u bënë vendi i parë jashtë Ishujve Britanikë që mundi Anglinë, duke fituar 4-3 në 1929.

Më vonë atë vit, ai u kthye në Bilbao për të paralajmëruar magjinë më të frytshme në historinë e Athletic, dhe atë që i kushtoi atij shumë kapele – me legjendën që thotë se lojtarët e trajnerit ekscentrik do të hidheshin lart e poshtë mbi të pas çdo fitoreje.

“Njerëzit këtu e kuptojnë se Athletic u bë një ekip i madh që nga fillimi i tij për shkak të ndikimit britanik,” thotë Atxa. “Ka lidhje shumë të forta dhe lidhje ekonomike, revolucioni industrial, minierat, ndërtimi i anijeve, është një qytet port.

“Z. Pentland ishte zotëri stereotipik anglez me kapelen e gomës, ombrellën dhe puro. Të gjithë ju thonë se ai ishte një personazh shumë i ngrohtë, shumë i shoqërueshëm. Ju do ta shihnit atë në rrugë dhe ai do t’u thoshte përshëndetje fansave – ai ishte shumë i afrueshëm.

“Ai klikoi me njerëzit këtu sepse ne na pëlqen të kalojmë mirë. Na pëlqen të hamë, na pëlqen të pimë dhe mendoj se ai gjeti Zenin e tij.”

Pentland u largua pas fitores së katërt radhazi të Copa del Rey në 1933 dhe skuadra që ai ndërtoi vazhdoi të fitonte titullin spanjoll në 1934 dhe 1936, në të njëjtin vit ai u kthye në Angli dhe shpërtheu lufta civile në Spanjë.

“Ju e dëgjoni emrin e tij në rrugë dhe të gjithë e dinë se është një burrë me një kapele dhe një puro,” thotë Atxa, i cili numëron anëtarët e familjes së Pentland në grupin e mbështetësve të tij.

Ai ka ruajtur statusin e një miti apo një legjende”.