Sport Ndërkombëtar

Franca e Polonia janë dy gjysmëfinalistët e fundit në Eurobasket

Franca mbijetoi në kohën shtesë për të fituar me rezultat 93-85 ndaj Italisë për të arritur në gjysmëfinale të FIBA ​​EuroBasket 2022.

Kampionët evropianë të 2013-ës i shmangën një skuadre italiane që po kërkonte një tjetër përmbysje pasi tronditi Serbinë në raundin e 16-të.

Skuadra e Vincent Collet u bë vetëm skuadra e dytë që kishte ndeshje të shumta eliminuese duke shkuar në kohën shtesë në një turne të vetëm EuroBasket – Turqia gjithashtu dy ndeshje në vitin 2001.

Polonia bëri një nga befasitë më të mëdha në FIBA ​​EuroBasket 2022 pasi i mbijetoi një lufte të madhe nga Sllovenia për të arritur në gjysmëfinale me një triumf mahnitës 90-87 kundër fituesve të edicionit 2017 të kompeticionit.

Kampionët në fuqi kishin luftuar nga një deficit prej 23 pikësh në pjesën e parë, por ishte Polonia ajo që kishte fjalën e fundit me një përfundim të fortë për të vulosur vendin e tyre në katërshen e fundit të turneut për herë të parë që nga viti 1971.

Kujtojmë që në gjysmëfinale janë kualifikuar edhe Gjermania dhe Spanja./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022