Teknologji

Ford vë në lojë crossover-in e ri elektrik

Menaxheri i përgjithshëm i Ford Europe, Martin Sander, ka “ngacmuar” crossover-in e ardhshëm elektrik, që është planifikuar të zëvendësojë Fiesta-n, që do të largohet në fillim të vitit të ardhshëm.

Kompania është duke rifreskuar plotësisht portofolin e saj evropian me EV-të që marrin përsipër nga paraardhësit e saj me benzinë ​​dhe naftë.

Deri më tani, Ford e mbante crossover-in e tij të parë tërësisht elektrik larg syve kureshtarë, por Sander nuk mundi ta mbante veten dhe postoi një foto të tij pranë makinës, në Twitter.

Ai konfirmoi gjithashtu se zbulimi është afër dhe se makina do të prodhohet në Këln të Gjermanisë.

Gjithçka është në vendin e vet tani – Fiesta është duke u larguar pas dekadash shërbimi dhe fabrika ku është prodhuar po i nënshtrohet një rinovimi shumë milionësh për të mund të prodhojë makina elektrike të gjeneratës së ardhshme. Riparimi është planifikuar të përfundojë në mars, që është pikërisht kur do të zbulohet crossover-i i prodhimit me fillimin e prodhimit në korrik të atij viti.

Ford planifikon të përdorë një nga emrat e tij klasikë për modelin e ardhshëm dhe mesa duket do të ketë edhe një version më sportiv të tij. Do të jetë interesante të shihet nëse Ford do të përdorë platformën e re MEB+ me rreze deri në 700 km apo do t’i jepet akses vetëm në MEB aktual.

Prapëseprapë – një crossover Ford AWD 220 kW (299 hp) tingëllon si fitues edhe nëse ka vetëm 483 km distancë si “vëllai” i tij VW ID 4 GTX.

/Shqip.com