Sport Ndërkombëtar

Foden në bisedime për një kontratë të re afatgjate me Manchester Cityn  

Phil Foden

Phil Foden ka rënë dakord për një kontratë të re afatgjatë me Manchester Cityn – në vlerë rreth 225,000 funte në javë.

Sipas, Sportsmail ka pasur një përparim të shumëpritur në një marrëveshje që do ta bëjë 22-vjeçarin një nga të rinjtë më të paguar në planet dhe do ta shohë atë të rrisë pagën e tij me më shumë se shtatë herë.

Një ofertë kishte qenë në tryezë për disa muaj, por drejtuesit në “Etihad Stadium” janë të kënaqur me atë që ata mendojnë se është një nxitje e rëndësishme përpara sezonit të ri.

Phil Foden

Një njoftim për atë që ka të ngjarë të jetë një marrëveshje gjashtëvjeçare, e cila do ta mbajë Foden në klub për të ardhmen e parashikueshme dhe më gjerë, pritet në ditët në vijim ose në fillim të javës së ardhshme.

Një yll vendas, Foden, i lindur në Stockport, 22 vjeç, shkëlqeu sezonin e kaluar si për klubin ashtu edhe për kombëtaren dhe është posteri i akademisë së Cityt.

Marrëveshja e re zvogëlon kontratën bazë prej 30,000 £ në javë që ai nënshkroi në 2018 dhe do të jetë më reflektues i një lojtari që pritet të gëzojë një sasi të konsiderueshme të futbollit të ekipit të parë për Pep Guardiolën në sezonin e ardhshëm./Shqip.com