Sport Ndërkombëtar

Fernando Alonso do t’i bashkohet Aston Martin në vitin 2023

Dy herë kampioni, Fernando Alonso do të vozisë për Aston Martin nga viti 2023 me një kontratë shumëvjeçare.

Spanjolli 41-vjeçar, i cili ka garuar për Alpine që nga viti 2021, do të zëvendësojë Sebastian Vettel pas pensionimit të gjermanit në fund të sezonit.

Alonso, kampion i F1 në 2005 dhe 2006, u rikthye në sport në 2021 pas një ndërprerjeje dyvjeçare në gara diku tjetër, shkruan BBC.

Fernando Alonso (ESP) Alpine F1 Team A522. 10.04.2022. Formula 1 World Championship, Rd 3, Australian Grand Prix, Albert Park, Melbourne, Australia, Race Day. – www.xpbimages.com, EMail: [email protected] © Copyright: Charniaux / XPB Images

“Unë kam ende urinë dhe ambicjen për të luftuar për të qenë në front. Aston Martin po aplikon qartë energjinë dhe përkushtimin për të fituar dhe prandaj është një nga skuadrat më emocionuese në F1 sot,” tha Alonso.

Lëvizja ka ardhur si një surprizë brenda F1 – dhe është një goditje për Alpine, ku Alonso ka tejkaluar shokun e skuadrës Estasban Ocon këtë sezon, megjithëse ai është prapa francezit në kampionat si rezultat i një sërë problemesh besueshmërie.

Fjala në F1 është se kishte pasur një pengesë në negociatat midis Alpine dhe Alonso për kohëzgjatjen e kontratës së tij, me shoferin që dëshironte një marrëveshje të fortë dyvjeçare dhe ekipi preferonte një klauzolë opsioni pas sezonit të ardhshëm.

Aston Martin dëshironte që Vettel të qëndronte dhe i kishte ofruar atij një kontratë për sezonin e ardhshëm, por ata kishin pasur gjithashtu biseda informale eksploruese me Alonson në rast se kampioni katër herë do të donte të ndalonte.

Kur Vettel mori vendimin e tij, Aston Martin lëvizi shpejt.

Gjasat janë që Alonso të ketë nënshkruar një marrëveshje dy ose tre-vjeçare me opsione pas çdo viti që i japin atij më shumë siguri sesa i ishte ofruar nga Alpine./Shqip.com