Sport Ndërkombëtar

Federer do t’i thotë lamtumirë tenisit në fund të shtatorit

Një nga ikonat më të mëdha të sportit do të varë këpucët në fund të këtij muaji.

Roger Federer, 20 herë kampion në Grand Slam në single, do të tërhiqet nga tenisi i nivelit të lartë pas Laver Cup në Londër më vonë këtë muaj.

41 vjeç, nuk ka luajtur që nga Wimbledon 2021, pas së cilës ai bëri një operacion të tretë në gju.

“Mesazhi i trupit tim për mua kohët e fundit ka qenë i qartë. Kam luajtur më shumë se 1500 ndeshje gjatë 24 viteve. Tani duhet të kuptoj se kur është koha për t’i dhënë fund karrierës sime konkurruese. Në lojën e tenisit, të dua dhe nuk do të të lë kurrë”, tha Federer.

Federer ka luftuar me një problem në gju për tre vitet e fundit që e ka kufizuar atë në vetëm tre nga 11 Grand Slamet e organizuara që nga fillimi i vitit 2020.

Ai nuk ka luajtur asnjë ndeshje konkurruese që nga humbja ndaj Hubert Hurkacz në çerekfinale në Wimbledon verën e kaluar.

Ai më pas njoftoi se kishte nevojë për më shumë operacion në gju, pasi kishte pasur dy operacione më parë në 2020.

Vetëm Rafael Nadal i Spanjës, me 22 kampionate, dhe Novak Djokovic i Serbisë, me 21, kanë më shumë tituj në Grand Slam për meshkuj sesa Federer.

Federer bëri debutimin e tij profesional në moshën 16-vjeçare në 1998 dhe fitoi titullin e tij të parë Grand Slam në Wimbledon në 2003.

Ai e mbyll karrierën e tij me një total rekord prej tetë fitoresh tek meshkujt në All England Club./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022