Kulturë Kino

‘Everything Everywhere All at Once’ fiton më së shumti çmime në Oscar 2023

‘Everything Everywhere All at Once ka mbizotëruar Oskarët’ e këtij viti, duke fituar shtatë çmime përfshirë tre nga katër çmimet që janë ndarë për aktrimin më të mirë.

Fantazia manike multiverse, rreth një familje të thyer të përfshirë në një aventurë ndërdimensionale, fitoi çmimin për aktoren më të mirë, regjisorin më të mirë, aktorin mbështetës më të mirë, aktoren më të mirë mbështetëse, redaktimin më të mirë dhe skenarin më të mirë origjinal në ceremoninë e 95-të të Çmimeve të Akademisë. Ishte filmi më i nominuar i natës.

Michelle Yeoh është shpallur aktorja më e mirë duke ndjekur gjurmët e Halle Berry në vitin 2002.

“Për të gjithë djemtë dhe vajzat e vogla që duken si unë duke parë sonte kjo është një fener shprese dhe mundësie. Zonjat nuk lejojnë kurrë që dikush t’ju thotë se ju keni kaluar më parë.” tha ajo.

Ke Huy Quan i cili është shpallur aktori më i mirë mbështetës duke e mundur Barry Koeghan dhe Judd Hirsch.

Quan është bërë aktori i parë i lindur në Vietnam që fiton një Oskar. “

“Mami, sapo fitova një Oskar! Ata thonë se histori të tilla ndodhin vetëm në filma, nuk mund të besoj se kjo po më ndodh mua”, tha ai me lot në sy.

Ishte hera e parë që aktorët e shumtë aziatikë fituan Oskar në të njëjtin vit.

Jamie Lee Curtis u shpall edhe aktorja më e mirë mbështetëse për performancën e saj në hitin A24, duke triumfuar ndaj Angela Bassett dhe Kerry Condon.

Daniels, shkrimtarët-regjisorë Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, janë dyshja e tretë që ka fituar ndonjëherë Oskarin për regjisorin më të mirë, raporton The Guardian.

/Shqip.com