Lajme Botë

El Salvadori hap burgun që mund të mbajë 40 mijë të burgosur

El Salvadori ka hapur një nga burgjet më të mëdha në botë, i cili do të mbajë 40 mijë të burgosur, ndërsa arrestimet po rriten në një goditje të qeverisë ndaj krimit të dhunshëm.

Presidenti Nayib Bukele e përshkroi burgun e sigurisë maksimale si “një pjesë themelore për të fituar plotësisht luftën kundër bandave”.

Që kur El Salvador shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për dhunën e bandave në mars 2022, policia dhe ushtria kanë arrestuar më shumë se 62 miijë anëtarë të dyshuar të bandës dhe bashkëpunëtorët e tyre.

Presidenti postoi një video në Twitter të zyrtarëve të burgut duke i dhënë atij një vizitë me guidë në objektin e ri.

Atij iu treguan shtatë “unazat” e saj të sigurisë – nga qelitë e të burgosurve prej çeliku të përforcuar shumë të mbrojtura deri te muri rrethues i burgut, duke përfshirë zonat e patrullimit, gardhin elektrik dhe 19 kullat e vrojtimit, duke e bërë “të pamundur arratisjen”.

Bukele tha se të burgosurit në burgjet e tjera kanë pasur më parë akses në “prostituta, kompjuterë, ekrane TV, PlayStations dhe telefona celularë”, të cilat ai i përshkroi si “të prapambetura”.

Problembërësit do të zhvendosen në qelitë e izolimit ku “nuk do të shohin dritën e ditës”, tha ai.

“El Salvadori ka arritur të bëhet nga vendi më i pasigurt në botë në vendin më të sigurt në Amerikë”, shkroi presidenti në Twitter.

Me pothuajse 2% të popullsisë së tij të rritur pas hekurave, El Salvador ka shkallën më të lartë të burgosjes në botë.

La Esperanza, burgu më i madh në vend, mban 33 mijë njerëz, pavarësisht se ka një kapacitet prej 10 mijë, shkruan skynews.

Rreth 600 trupa dhe 250 oficerë policie do të ruajnë burgun e ri ku të burgosurit do t’i nënshtrohen një regjimi të ashpër, tha drejtori i burgjeve të El Salvadorit, Osiris Luna për televizionin shtetëror.

/Shqip.com