Lajme Botë

E tmerrshme, vritet një mësues me thikë në një shkollë në Francë

Një mësues është vrarë dhe dy persona të tjerë janë lënduar rëndë si pasojë e një sulmi me thikë në një shkollë në Francë, njoftuan zyrtarët francezë.

Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, tha se sulmi ndodhi në shkollën e mesme Gambetta, në qytetin verior Arras.

Zyrtarët lokalë njoftuan se sulmuesi është arrestuar.

Sulmuesi bërtiti në gjuhën arabe “Allahu Akbar”, apo në shqip “Zoti është më i madhi” gjatë sulmit, tha policia për agjencinë e lajmeve AFP.

Besohet se sulmi është në të 20-at e tij.

Televizioni francez BFMTV raportoi se vëllai i sulmuesit është ndaluar nga policia, po ashtu.

Mësuesi i vrarë ishte mësimdhënës i gjuhës frënge, derisa i mësimdhënësi i edukatës fizike u plagos nga therja me thikë.

Policia tha se e ka situatën nën kontroll. /REL

/Shqip.com