Sport Ndërkombëtar

Dhurata e lamtumirës për Ten Hag, Ajax fiton Eredivisie

Ajax ka fituar Eredivisie për herë të 36-të, pasi mposhti Heerenveen në Johan Cruijff Arena të mërkurën.

Trajneri në largim Erik ten Hag ka fituar titullin e ligës si një dhuratë ndarjeje për tifozët e Ajax-it, pasi ata kalojnë katër pikë përpara PSV-së me vetëm një ndeshje të mbetur.

Nicolás Tagliafico u dha epërsinë mikpritësve pas 19 minutash, përpara se Steven Berghuis të dyfishonte avantazhin e tyre pas gjysmë ore.

Sébastien Haller e mbylli fitoren dhe titullin me një penallti në pjesën e parë, përpara se Brian Brobbey të shtonte të katërtin në minutat e fundit.

Edson Álvarez më pas hyri në fushë për të shënuar golin e pestë në vazhdime.

Golat e Hallerit kanë luajtur një rol të madh në rikthimin e titullit në Amsterdam, me 21 gola deri më tani gjatë kësaj fushate, ndërsa Dushan Tadić ka qenë krijuesi kryesor i skuadrës pasi ka dhënë 18 asistime.

Skuadra e Ten Hag është e pamposhtur në nëntë ndeshjet e fundit, pasi nuk ka humbur që nga humbja 2-1 ndaj Go Ahead Eagles më 27 shkurt./Shqip.com