Lajme Botë

Dhjetra të vdekur në Kanada për shkak të nxehtësisë

Temperaturat e larta ne Kanada

Dhjetëra njerëz kanë vdekur në Kanada për shkak të valës së paparë të nxehtësisë që ka kapluar këtë vend.

Policia në zonën e Vancouver u është përgjigjur më shumë se 130 vdekjeve të papritura që nga e premtja, shkruan BBC.

Shumica ishin të moshuar ose në gjendje jo të mirë shëndetësore, me nxehtësinë e cila ishte një “faktor kontribuues”.

Kanadaja theu rekordin e saj të temperaturës për të tretën ditë radhazi të martën, duke arritur shifrën e 49.6C.

Kryeministri i Kolumbisë Britanike, John Horgan tha se java më e nxehtë që province kishte provuar ndonjëherë kishte çuar në pasoja katastrofike për familjet dhe komunitetet.

Vetëm në Vancouver, nxehtësia besohet të ketë qenë “faktori kontribuues” në vdekjen e papritur të 65 njerëzve që nga e premtja./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022