Lajme Botë

Detaje të reja nga atentati ndaj Kryeministrit sllovak: Dy nga pesë plumbat e qëlluar e goditën

Kryeministri sllovak, Robert Fico, nuk është më në rrezik pasi u qëllua në një atentat teksa po largohej nga një mbledhje e kabinetit të mërkurën, tha një ministër i qeverisë.

Personi i armatosur qëlloi Fitz, 59 vjeç, pesë herë, duke e lënë kryeministrin të plagosur rëndë dhe duke iu nënshtruar një operacioni disa orë më vonë të mërkurën mbrëma.

“Isha shumë i tronditur … për fat, me sa di unë, operacioni shkoi mirë – dhe mendoj se ai do të mbijetojë në fund … ai nuk është në rrezik për momentin,” tha zëvendëskryeministri sllovak Tomas Taraba.

Taraba tha se një plumb kaloi në stomakun e Fitz-it dhe tjetri e goditi atë në kyçin e dorës.

Ministri i Mbrojtjes Robert Kalinak tha në një konferencë pak orë më parë se Fico kishte pësuar “politraumë të rëndë” nga disa plagë me armë zjarri.

Ministri i Brendshëm Matus Sutaj Estok tha më herët se jeta e Ficos ishte në rrezik ndërsa ai qëndronte në sallën e operacionit.

Të shtënat në qytetin qendror sllovak Handlovi, për të cilin mediat sllovake thonë se u krye nga një burrë 71-vjeçar, habiti kombin e vogël të Evropës Qendrore dhe shkaktoi dënime ndërkombëtare.

Pas sulmit, Fico u dërgua me urgjencë në spitalin në Handlova, ku ai kryesoi një mbledhje qeveritare. Më pas ai është transportuar me helikopter në kryeqytetin rajonal Banska Bistrica për trajtim urgjent, thuhet dhe shtohet se gjendja e tij është shumë e rëndë për t’u transferuar në Bratislavë.

Një dëshmitar i Reuters dëgjoi të shtëna armësh ndërsa Fico u largua nga ndërtesa për të shtrënguar duart me një turmë njerëzish që prisnin ta përshëndesnin. Më pas policia e rrëzoi përtokë burrin.

Mediat sllovake raportuan se vrasësi është një ish-rojtar sigurie në një qendër tregtare, autor i tre koleksioneve me poezi dhe anëtar i Shoqatës Sllovake të Shkrimtarëve. Gazeta Aktuality.sk citoi djalin e tij të thoshte se babai i tij është mbajtësi i ligjshëm i një leje armësh.

“Absolutisht nuk e kam idenë se çfarë synonte babai im, çfarë planifikoi, çfarë ndodhi”, tha djali i atentatorit.

/Shqip.com