De Bruyne heroi i Cityt

Kevin de Bruyne

Kevin De Bruyne ishte heroi i Manchester Cityt, të cilët mposhtën Leicesterin 1-0.

Nuk kishte Erling Haaland për Manchester Cityn me makinën norvegjeze të golit që mungon për shkak të lëndimit.

Por ishte një fillim i sigurt nga City me Rodri që mbylli me kokë brenda 12 minutave.

Miqtë mysafirët nuk mundën ta kthenin topin në gola dhe shkuan në pushim me lojën ende pa gola.

Pas pushimit, Rodri u afrua përsëri pasi përpjekja e tij për herë të parë kaloi Danny Ward në portën e Leicesterit, por vetëm preu shtyllën e jashtme.

Kevin De Bruyne pati një lojë relativisht të qetë deri në këtë pikë, por i dha epërsinë City në minutën e 49 me një goditje dënimi mahnitëse.

Leicester shkoi shumë afër barazimit menjëherë pas kësaj, megjithëse Youri Tielemans goditi me një breshëri të shkëlqyer kundër traversës.

City merr kryesimin me një ndeshje më shumë të zhvilluar se Arsenal, derisa Leicester është i 17-ti.