Lajme

Daut Haradinaj ia tregon Kurtit rrugën drejt zgjedhjeve

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Daut Haradinaj
Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Daut Haradinaj

Ish-deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Daut Haradinaj, ka thënë se ekziston një zgjidhje për të shkuar në zgjedhje “në rast se kryeministri Kurti vërtetë don zgjedhje”.

“Në rast se nesër, hipotetikisht, thirret një seancë e jashtëzakonshme dhe kërkohet mocion për shpërbërjen e qeverisë jemi të gatshëm me dhënë votën. Jemi kundër me u shpërnda kuvendi, dhe kur i dëgjoj mocion, nuk ka mocion për shpërbërjen e kuvendit, ky është gabim, kuvendi shpërbëhet ose nuk shpërbëhet, mund ta hedh nesër kryetari në kuvend dhe shpërbëhet kuvendi”, tha ai.

Tutje, ai tha se mocion ka vetëm për rrëzim të qeverisë.

“Mocion ka vetëm për rrëzim të qeverisë. Ne e kemi ofruar mundësinë tash e 18 muaj dhe jemi të gatshëm dhe mendoj që në rast se kryeministri Kurti vërtetë don zgjedhje, është një zgjidhje e mirë, vetëm se përgjegjësitë menaxheriale të rrethanave tash e 3 vjet duhet ti takojnë kreut të Qeverisë, ai është përgjegjës jo kuvendi”, tha Haradinaj në emisionin “Pressing”.

/Shqip.com