Lajme Ballkan

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Kandidatja e VMRO-së për zgjedhjet presidenciale, Gordana Siljanovska-Davkova, duke votuar në një qendër votimi në Shkup të Maqedonisë së Veriut më 24 prill 2024.
Kandidatja e VMRO-së për zgjedhjet presidenciale, Gordana Siljanovska-Davkova, duke votuar në një qendër votimi në Shkup të Maqedonisë së Veriut më 24 prill 2024.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut ka publikuar rezultatet e para nga 1365 vendvotime, prej gjithsej 3.508 vendvotimeve.

Deri në këto momente po prin kandidatja e VMRO, Gordana Siljanovska Davkova.

Sipas KSHZ-së, Stevo Pendarovski deri tani ka siguruar 55.209 vota, Gordana Siljanovska Davkova 112.508 vota, Bujar Osmani 57.870 vota, Arben Taravari 42.210 vota. Maksim Dimitrievski 23.529 vota, Stevço Jakimovski 2.912 vota dhe Biljana Vankovska 13.310 vota.

/Shqip.com