Sport Ndërkombëtar

Çmimi i Madh i Italisë: Charles Leclerc e siguron “pole position” për Ferrarin

Charles Leclerc

Charles Leclerc i Ferrarit ka rrëmbyer “pole position” në Çmimin e Madh të Italisë përpara Max Verstappen të Red Bull.

Leclerc mundi liderin e kampionatit Max Verstappen të Red Bull me 0.145 sekonda, shkruan BBC.

Piloti francez, i cili fitoi këtë garë në vitin 2019 në sezonin e tij të parë për Ferrarin, tha: “Është e mahnitshme. Nuk ishte një seancë e lehtë kualifikuese. E dija se kishte mjaft potencial në makinë, por nuk arrita të vendos. gjithçka së bashku dhe në xhiron e fundit ia dola. Makina është ndjerë mirë gjatë gjithë fundjavës dhe me të vërtetë shpresoj që nesër ta përfundoj si në 2019”.

Verstappen, i cili është 109 pikë më shumë se Leclerc dhe në rrugën e duhur për të fituar një titull të dytë brenda dy ose tre garave, tha: “Xhiroja ishte mjaft e mirë vetëm në sektorin e parë ne dukej se ishim pak i ngadaltë, pak në vijë të drejtë. shpejtësia, pak për të mos gjetur kapjen, por pjesa tjetër e xhiros u ndje mjaft e fortë.

“Ne zgjodhëm një forcë më të lartë (nivel) më të lartë se disa makina të tjera dhe vrapimet u ndjenë mirë, kështu që mezi pres garën”.

Lando Norris i McLaren ishte i teti më i shpejtë, përpara shokut të skuadrës Daniel Ricciardo, performanca më e mirë e australianit në kualifikime që nga Çmimi i Madh i Emilia Romagna në prill.

Pierre Gasly i Alpha Tauri u kualifikua i nënti, përpara Fernando Alonso, i cili pati një seancë zhgënjyese në Alpine.

Alonso ndërpreu xhiron e tij të parë në sesionin e fundit dhe më pas iu fshi i dyti për tejkalimin e kufijve të pista në Lesmo të dytë në xhiron e tij të fundit.

“Q3 nuk ishte ekzekutuar shumë mirë,” tha ai. “Kam provuar dy vrapime por edhe vrapimi i parë nuk ishte i mirë. Kështu që më vjen keq për ekipin që nuk bëra një xhiro bashkë. Edhe kjo xhiro që bëra së bashku mjaftoi vetëm për të qenë P8 kështu që duket se na mungon pak e performancës në kualifikime. Le të shohim nëse mund të përmirësohemi nesër”.

Shumëllojshmëria e penalltive e bën të vështirë zbatimin e renditjes së rrjetit – së bashku me Verstappen , Sainz dhe Perez, Esteban Ocon i Alpine, Valtteri Bottas i Alfa Romeo, Yuki Tsunoda i Alpha Tauri dhe pilotët e Haas-it, Kevin Magnussen dhe Mick Schumacher.

Disa prej tyre ka të ngjarë të promovojnë holandezin Nick de Vries në top 10 në Williams.

De Vries u transferua të shtunën në mëngjes pasi Alex Albon u diagnostikua me apendiksit dhe u kualifikua në vendin e 13-të, përpara shokut të skuadrës Nicholas Latifi.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022