Sport Ndërkombëtar

Çmimi i Madh i Holandës: Verstappen fiton garën në shtëpi – për të rritur epërsinë e titullit

Max Verstappen


Marshimi i qetë i Max Verstappen drejt një titulli të dytë – vazhdoi me një fitore të rehatshme në një Grand Prix Holandeze plot ngjarje.

Pilotit të Red Bull iu desh të kalonte Mercedesin e Lewis Hamilton pas një periudhe të vonuar me makinë sigurie për të marrë fitoren e tij të 10-të në 15 gara këtë vit për të rritur epërsinë e tij në 109 pikë, shkruan BBC.

Hamilton mbeti i “tymosur” – pasi Mercedes dështoi të ndërronte gomat e tij gjatë periudhës së kujdesit.

Kjo e la atë të pambrojtur dhe i lejoi shokut të skuadrës George Russell dhe Charles Leclerc të Ferrarit ta kalonin atë pas rinisjes për të zënë vendet e tjera të podiumit.

Hamilton, i cili shkurtimisht kishte shpresa të pakta për një fitore me rreth 20 xhiro përpara, i pa ata të avullonin në një situatë jashtëzakonisht të ngjashme me mënyrën në të cilën ai humbi titullin e tij të tetë botëror – në Abu Dhabi vitin e kaluar.

Ai arriti të qëndrojë në vendin e katërt përpara Sergio Perez të Red Bull, Alpine të Fernando Alonso dhe McLaren të Lando Norris. 

Carlos Sainz i Ferrarit përfundoi i pesti në rrugë, por u degradua në vendin e tetë pas një penalltie prej pesë sekondash për një lëshim të pasigurt në pit stop.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022