Teknologji Auto

Cilat do të jenë makinat e reja elektrike në vitin 2023?

BYD Atto

BYD’s Atto është një SUV i vogël i ngjashëm në madhësi me MG ZS. Ofron rreth 261 milje rreze dhe një kohë prej 0-62 mph prej 7,3 sekondash, me fuqi nga një bateri 60,5 kËh. Atto ka disa teknologji mbresëlënëse të baterisë – bateria e saj e litium-jon-fosfatit Blade përmban zero kobalt dhe pretendohet të jetë 50% më e dendur në energji sesa një njësi konvencionale litium-jon.

Citroen e-C4 X

Citroën ë-C4 X ofron lëvizshmëri elektrike pa sakrifikuar prakticitetin. Është 240 mm më e gjatë se C4 standarde dhe është makina më e gjatë e ndërtuar në platformën CMP të Stellantis, e cila, e kombinuar me rrezen e saj prej 224 miljesh dhe baterinë 50 kWh, përbën një opsion joshës për familjet dhe kompanitë private me qira.

Hyundai Ioniq 6

Kujdes, Tesla – Hyundai po lançon Ioniq 6 në MB këtë vit dhe është jashtëzakonisht mbresëlënës. Drejtuesit kanë zgjedhjen e një baterie 53 kWh ose 77,4 kWh me një distancë maksimale prej 379 miljesh me një karikim të vetëm. Modelet me një motor, me lëvizje nga pas, kanë 226 kuaj fuqi, ndërsa versioni me rreze të gjatë është opsionalisht i disponueshëm me një sistem me katër rrota me dy motorë 329 kuaj fuqi.

Kia Soul Urban

Pika e re e hyrjes në gamë të Kia Soul përmban një bateri më të vogël 39.2 kWh dhe një çmim të reduktuar. Fillon nga 32,795 £, ndërsa distanca është maksimumi 171 milje në kushte ideale. Fuqia furnizohet me një motor elektrik 134 kuaj fuqi, i cili do t’ju sjellë nga 0-62 mph në 9,9 sekonda dhe në një shpejtësi maksimale prej 97 mph.

Mercedes EQE SUV

Ky rival i BMW iX është modeli i nëntë elektrik i Mercedesit, me një çmim që fillon nga 100,000 £. Makinat e nivelit fillestar kanë një konfigurim me një motor, me rrota të pasme, me 288 kf dhe 416 lb ft, ndërsa linja e linjës do të kryesohet nga një model i performancës AMG me 677 kuaj fuqi, i cili do të jetë i aftë për 0-62 mph në vetëm 3,5 sek. Të gjitha makinat kanë baterinë 90,6 kWh të përdorur në sallonin EQE me shpejtësi karikimi deri në 170 kW.

Mercedes-Benz EQS SUV

A nuk është mjaft luksoz Mercedes EQS për ju? Jo? Më pas duhet të keni parasysh SUV-in EQS, i cili ofron të gjithë teknologjinë dhe tërheqjen e variantit të sallonit, por shton një qëndrim të ngritur dhe opsionin e shtatë ulëseve. Ai përdor një sistem mbresëlënës të lëvizjes me të gjitha rrotat dhe do të drejtohet nga një version që prodhon 536 kuaj fuqi dhe 632 lb ft, ndërsa distanca pritet të jetë 364 milje. Ka një çmim për të paguar – do t’ju duhet të shpenzoni pak më pak se 130,000 £ për të zotëruar një të tillë.

Peugeot e-208

Versioni elektrik i Peugeot-it popullor 208 do të marrë një rritje të konsiderueshme të gamës në vitin 2023. Ai do të fitojë fuqinë nga modeli i ri, më i madh Peugeot e-308, me një bateri më të madhe 51 kWh, e cila do të sigurojë deri në 248 milje me një karikim të vetëm. Fuqia gjithashtu u rrit në 156 kuaj fuqi, me një kohë 0-62 mph më pak se 8,0 sek dhe një efikasitet mesatar të pretenduar prej 5,18 mp/kWH.

Skoda Enyaq iV vRS

Versioni i Skoda i ID 4 GTX do të bëhet modeli kryesor i firmës, me më shumë fuqi dhe praktike sesa homologu i tij kupe. Emërtimi i tij vRS do të thotë se përparëse me ngjyrë të zezë me shkëlqim, pasqyrat e dyerve, kornizat e dritareve dhe difuzori i pasmë janë të gjitha në meny, ndërsa fuqia vjen nga një bateri 82 kWh e cila energjizon të katër rrotat nëpërmjet një motori elektrik 295 kuaj fuqi.

Aiways U5

Aiways U5 është një SUV i madhësisë së Volkswagen Tiguan nga Kina, i mundësuar nga një paketë baterie 65 kWh e cila ofron 313 milje distancë. Ekziston një zgjedhje e shëndetshme e motorëve elektrikë dhe me lëvizje të përparme dhe me katër rrota.

Honda E: NY1

Një SUV i vogël elektrik me madhësinë e Honda Jazz, E:NY1 do të formojë “qendrën e linjës së ardhshme të produkteve të Honda”, duke mbërritur në mes të vitit. Ende nuk dihet shumë për makinën, por Honda konfirmoi se do të përdorte një platformë të personalizuar e cila ka të ngjarë të përdoret për një mori modelesh të reja në të ardhmen.

Mercedes EQT

Bazuar në Renault Kangoo, EQT MPV elektrike do të fitojë një variant kampi në linjë, duke iu bashkuar ID Buzz si një nga automjetet e para elektrike të kohës së lirë në shitje. Motori i tij elektrik prodhon 120 kuaj fuqi dhe 180 lb ft, ndërsa fuqia vjen nga një bateri 45 kWh. Fillimisht do të shitet në një plan urbanistik me rrota të shkurtra me pesë ulëse, dyer rrëshqitëse të pasme dhe një derë të madhe të pasme.

Volvo C40 dhe XC40 Rimbushje Dyshe

Një rritje e diapazonit është në kartat për ofertën SUV elektrike të Volvo, me XC40 Rechard dhe C40 që marrin një bateri më të madhe 82 kWh. Kjo do të shtojë rreth 20 milje shtesë rreze për modelet me një motor, dhe 40 milje për modelet Recharge Twin. Përditësimi përfshin gjithashtu një shkallë më të shpejtë karikimi për Recharge Twin deri në 200 kW, duke ulur kohën e karikimit 10-80% me 10 minuta në 27 minuta. 

Lexus ux300e

Lexus ux300e do të marrë disa përditësime këtë vit. Për shumë njerëz, më e rëndësishmja do të jetë një rritje në rreze dhe një sistem i përmirësuar info-argëtimi. Një bateri më e madhe 72,8 kWh rrit rrezen me rreth 40% deri në 280 milje, duke e vënë EV më shumë në përputhje me disa nga më të shiturit e segmentit, si Volvo XC40 Recharge dhe MG 4 EV.

Lotus Eletre

Lotus Eletre është SUV-i i parë i markës britanike në pronësi të Geely, por mos u dëshpëroni ende. Lotus pretendon se do të jetë SUV-i më i shpejtë në botë me dy motorë, me tre nivele specifikimi dhe deri në 893 kuaj fuqi dhe 726 lb ft. Kjo është fuqia e karremit të supermakinave dhe e mjaftueshme për ta çuar SUV-në nga 0-62 mph në vetëm 2,95 sekonda. Ka një çmim prej 89,500 £ në MB, duke ofruar pezullim ajri, aerodinamikë aktive dhe lartësi aktive të udhëtimit si standard, shkruan autocar.co.uk

/Shqip.com