Lajme Botë

Christiane Amanpour anulon intervistën me Ebrahim Raisi, ju kërkua që të mbante një shami

Gazetarja veterane e CNN, Christiane Amanpour anuloi një intervistë me presidentin iranian Ebrahim Raisi pasi ai kërkoi që ajo të mbante një shami për takimin e tyre në Nju Jork.

Amanpour theksoi se asnjë president i mëparshëm nuk e kishte kërkuar këtë kur ajo i intervistoi ata jashtë Iranit, raporton CNN.

Ajo thotë se një ndihmës i Raisit i tha se ishte për shkak të “situatës në Iran”.

Vdekja e një gruaje të arrestuar në Iran për shkeljen e rregullave të shamisë ka shkaktuar trazira të dhunshme atje. Mahsa Amini, 22 vjeç, ra në koma javën e kaluar, disa orë pasi policia e moralit e arrestoi atë.

Oficerët thuhet se kanë rrahur kokën e zonjës Amini me shkop dhe e kanë goditur kokën e saj në një nga automjetet e tyre. Policia ka thënë se nuk ka prova për ndonjë keqtrajtim dhe se ajo pësoi “insuficiencë të papritur të zemrës”.

Protestat, tashmë në ditën e tyre të shtatë, kanë arritur në 80 qytete dhe qyteza të tjera në Republikën Islamike. Të paktën 17 persona janë vrarë .

Intervista do të ishte e para e zotit Raisi në tokën amerikane, gjatë vizitës së tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.Amanpour tha se kishte qenë gati ta bënte atë kur një nga ndihmësit e presidentit këmbënguli që ajo t’i mbulonte flokët me kërkesë të zotit Raisi.

“Jemi në Nju Jork, ku nuk ka asnjë ligj apo traditë në lidhje me shamitë”, tha ajo më vonë në Twitter.

Amanpour tha se ndihmësi i zotit Raisi e kishte bërë të qartë se një intervistë nuk do të ndodhte nëse ajo nuk mbante shami, duke thënë se ishte “çështje respekti”.Ekipi i saj u largua nga intervista duke refuzuar atë që ajo e quajti “gjendjen e paprecedentë dhe të papritur”.

Prezantuesja amerikane postoi më vonë një foto të saj pa shami përpara një karrige të zbrazët ku zoti Raisi do të ishte ulur për intervistën e tyre./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022