Sport Ndërkombëtar

Chelsea lë pas Bayernin në garën për De Ligt

De Ligt dhe Lukaku

Holandezi është një objektiv kryesor për disa palë në këtëafat kalimtar, dhe janë blutë ata që kanë avantazhin tani.

Chelsea mbetet përpara Bayern Munichut në kërkimin për të vulosur transferimin e qendërmbrojtësit, Matthijs de Ligt nga Juventusi, raporton GOAL.

Londinezët e kanë identifikuar holandezin si një objektiv kryesor këtë verë, me skuadrën e Thomas Tuchel që ka bërë një hyrje të vonuar në treg pas konfirmimit të blerjes së klubit nga Todd Boehly.

Matthijs de Ligt, Juventus

Por, Bayern Munich ka rivalizuar pjesëtarët e “Stamford Bridge” në ndjekje të shërbimeve të De Ligt, duke krijuar një garë interesante.

Por situata mbetet në fluks, me mundësinë që Bayern të mund të vjedhë dhe t’i ofrojë një propozim më joshës Juventusit.

Bianconerët fillimisht nënshkruan me 22-vjeçarin nga Ajax në 2019, ku ai fitoi titullin e Serie A në sezonin e tij të parë në Torino – por vështirësitë e klubit për të rimarrë atë formë gjatë dy sezoneve në vijim e kanë bërë atë të vërë në dyshim ambiciet e tyre, me bisedimet për një zgjatje pas vitit 2024 të ngecura.

“Sot, mbajtja e një lojtari që dëshiron të largohet është e pamundur,” tha CEO i Juventus, Maurizio Arrivabene.

Matthijs de Ligt kundër Chelsea

“Nuk ka të bëjë gjithmonë me paratë dhe nëse dikush dëshiron të shkojë, mos i thuaj vetëm: ok, vazhdo.

“Është e vështirë të mbash një lojtar, por të gjithë ata që ulen në tryezën e negociatave duhet të jenë të kënaqur. Kush ka paratë fiton”, ishte shprehur ai.

Përndryshe, tashmë ka qenë një sezon i ngarkuar jashtë sezonit për Blutë, megjithëse jo aq larg në mënyrën se si do të kishin shpresuar, me një vërshim yjesh – përfshirë Antonio Rudiger dhe Andreas Christensen – që u larguan si transferime të lira.

Matthijs de Ligt, Holanda

Për më tepër, Romelu Lukaku po ashtu ka mbledhur valixhet për te Interi si huazim pas një sezoni të parë të vështirë në “Bridge”, me karrierën e tij Blues që ndoshta do të mbyllet pas vetëm një mandati të ri.

Chelsea do të bëjë presion për të dëshiruarit e tyre – përveç De Ligt, ata kanë qenë në ndjekje të pandërprerë të krahut të Leeds, Raphinha dhe yllit të Manchester City, Raheem Sterling – por kush do të arrijë të kalojë derën në Stamford Bridge mbetet në ajër. /Shqip.com