Sport Ndërkombëtar

Chelsea dhe City afër marrëveshjes për Sterlingun

Sterling dhe Guardiola

Bisedimet midis Chelsea dhe Manchester City mbi transferimin e Raheem Sterling në Stamford Bridge janë përshpejtuar ndjeshëm ditët e fundit.

Ekziston një besim në rritje për arritjen e një marrëveshjeje dhe një marrëveshje po afrohet më shumë, shkruan Daily Mail.

Mendohet se tarifa për Sterling, i cili do të nënshkruajë një kontratë katërvjeçare me Chelsea, do të jetë rreth 45 milionë funte.

Chelsea dhe City kanë qenë në bisedime të rregullta për reprezentuesin anglez, i cili ka shënuar 131 gola në 337 paraqitje gjatë shtatë sezoneve në Etihad Stadium.

Blutë kanë bërë tashmë një ofertë zyrtare me Cityn për nënshkrimin e Sterlingut, me synimin për të përfunduar marrëveshjen deri në fund të javës.

Sterling ka zhvilluar tashmë diskutime pozitive me trajnerin e Chelseat, Thomas Tuchel , se si do të përdoret në Stamford Bridge, dhe kjo bisedë e forcoi dëshirën e 27-vjeçarit për t’u larguar nga City.

Ai mund të mos jetë i vetmi lojtar i Cityt që arrin te Chelsea këtë verë pasi Tuchel është gjithashtu i interesuar për Nathan Ake dhe Oleksandr Zinchenko.

Pronari Todd Boehly dhe Tuchel kanë diskutuar mundësinë e nënshkrimit të treshes, megjithëse mund të rezultojë e vështirë për të bindur skuadrën e Pep Guardiolës për të forcuar një nga sfiduesit e tyre duke lejuar që të tre të bashkohen me Blutë.

Tuchel ishte i interesuar për nënshkrimin e Ake kur ai ishte në krye të Borussia Dortmundit dhe fakti që 27-vjeçari mund të luajë në anën e majtë të tre mbrojtësve për të zëvendësuar Antonio Rudiger, si dhe të plotësojë në krahun e majtë dhe në mesfusha, është veçanërisht tërheqëse. /Shqip.com