Sport Ndërkombëtar

Caktohet data e boksit mes Fury dhe Usyk

Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk, dy boksierët më të mirë aktualisht në botë, thuhet se kanë planifikuar të luftojnë më 17 shkurt të vitit të ardhshëm.

Sipas mediumit ESPN, ndeshja duhet të zhvillohet në Arabinë Saudite dhe fituesi duhet të unifikojë të gjitha rripat në kategorinë e peshave të rënda, pra të bëhet pesha e rëndë e padiskutueshme më e mirë në botë.

Tyson Fury mban rripin WBC, i vetmi që i mungon ukrainasit Usyk.

Me fitoren ndaj Anthony Joshuas, ukrainasi mori katër pjesët e mbetura – WBA, IBO, WBO dhe IBF.

Ndeshja e fundit e Furyt ishte kundër luftëtarit të MMA, Francis Ngannou, në të cilën ai fitoi me pikë, ndërsa Usyk nokautoi britanikun Daniel Dubois.

Ka kohë që spekulohet për këtë luftë.

Madje, Fury dhe Usyk duhej të ndesheshin në dhjetor të këtij viti, por ndeshja e Furyt me Ngannou i zhvendosi planet.

Njoftimi zyrtar i datës së kësaj lufte thuhet se do të jetë të enjten.

/Shqip.com