Ekonomi Biznes

Budweiser kërkon 47 milionë dollarë nga FIFA pasi Katari ndaloi blerjen e alkoolit

Sponsori me i madh i birrës për turnet e futbollit që nga viti 1986 “Budweiser” ka kërkuar 47 milionë dollarë nga FIFA.

Siç raporton Foxnews, kjo erdhi pasi Katari pezulloi vendimin për ndalimin e alkoolit në turneun e Kupës së Botës vetëm dy ditë para se të fillonte ajo.

Daily Mail raporton se Anheuser-Busch ka një marrëveshje prej 75 milionë dollarëshe me FIFA-n për të qenë furnizuesi zyrtar i birrës në turneun e këtij viti dhe marrëveshja për vitin 2026 e mbajtur në Amerikën e Veriut vlen 112 milionë dollarë.

Tifozët do të jenë ende në gjendje të blejnë birrë alkoolike në Festivalin e Tifozëve të FIFA-s dhe ata me akses luksoz pritet të mbajnë hyrjen në shampanjë, verë dhe liker.

Katari lejon alkoolin vetëm në restorantet e hoteleve dhe baret që kanë licensa.

Vendimi tronditës i zyrtarëve të FIFA-s dhe Katarit për të ndaluar shitjet e alkoolit tronditi tifozët që ishin vendosur për një muaj në vendin e Gjirit Persik.

/Shqip.com