Lajme Botë

Britania e Madhe fillon ditë zien për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth me shumë aktivitete të shtyra dhe të anuluara

Mbretëresha e Mbretërive të Bashkuara, Elizabeth

Mbretëria e Bashkuar filloi të premten një zi 11-ditore menjëherë pasi një njoftim nga Buckingham Palace shpalli vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II të enjten.

Shumë aktivitete, përfshirë edhe biznesin në Parlament, janë shtyrë.

Dhoma e Komunave do të pezullohet deri më 21 shtator, por do të mblidhet të premten në mesditë për një seancë speciale me deputetët që do të bëjnë homazhe për mbretëreshën e ndjerë deri në orën 22:00 sipas kohës lokale, raporton NYT.

Dhoma e ulët e parlamentit do të ulet gjithashtu të shtunën pasi një numër i vogël deputetësh të lartë do t’i bëjnë betimin Mbretit Charles III dhe homazhet do të vazhdojnë deri në orën 22:00 para pezullimit.

Sportive

Ndeshjet e Premierligës angleze do të anulohen gjatë fundjavës. Lojërat në ligat skoceze, irlandeze dhe të Uellsit gjithashtu janë shtyrë.

Të gjitha ngjarjet e garave me kuaj, duke përfshirë një nga ngjarjet kryesore – Royal Ascot, nuk do të zhvillohen pas vdekjes së mbretëreshës.

Ndeshjet e kriketit, regbit dhe hokejit gjithashtu janë shtyrë për këtë fundjavë.

Teatro

Teatrot në të gjithë vendin ka të ngjarë të vazhdojnë të performojnë me drita të zbehta dhe një minutë heshtje.

Shoqëria e Teatrit të Londrës dhe UK Theater thanë në një deklaratë se shfaqjet e planifikuara teatrale do të vazhdojnë gjatë periudhës zyrtare të zisë.

Të gjitha programet televizive në kanalet kryesore janë ndryshuar gjithashtu për shkak të zisë.

Grevat

Të gjitha grevat, përfshirë aksionin industrial të planifikuar të së premtes të punonjësve të Postës Mbretërore, tani janë anuluar.

Anëtarët e Sindikatës së Punëtorëve të Komunikimit hoqën dorë nga një dalje 48-orëshe në një mosmarrëveshje mbi pagat dhe kushtet.

“Pas lajmit shumë të trishtuar për vdekjen e Mbretëreshës dhe për respekt për shërbimin e saj ndaj vendit dhe familjes së saj, sindikata ka vendosur të anulojë aksionin e planifikuar të grevës për nesër”, tha sindikata.

Sindikata e transportit TSSA anuloi gjithashtu grevën e saj në shtator dhe do të respektojë periudhën e zisë publike. Anëtarët e Avanti West Coast kishin planifikuar një grevë për tre ditë me radhë për 15-17 shtator.

Anëtarët e sindikatës së Hekurudhave, Detareve dhe Transportit gjithashtu do të bënin grevë midis 15 dhe 17 shtatorit, por një deklaratë tha se aksioni tani është anuluar.

“Aksioni i planifikuar i grevës hekurudhore më 15 dhe 17 shtator është pezulluar. Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për familjen, miqtë dhe vendin e saj,” tha sindikata./SHQIP.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022