Brighton i hakmerret Potterit, Tottenham fiton

Graham Potter u kthye në Brighton, ku skuadra e tij Chelsea po kërkonte të kalonte 10 ndeshje të pamposhtur nën tutelën e tij, por pësoi humbje me rezultat 4:1.

Brighton ishte pothuajse përpara brenda pesë minutave, por Thiago Silva bëri dy pastrime mahnitëse në vijën e portës me 30 sekonda diferencë.

Por “Pulëbardhat” vazhduan më herët, ndërsa Leandro Trossard rrumbullakosi Kepa-n dhe shënoi.

Skuadra e Robert De Zerbit ishte në kontroll të plotë dhe dyfishoi epërsinë e tyre në minutën e 14, kur Ruben Loftus-Cheek goditi portën e tij.

Kjo ishte një lojë qesharake e hapur dhe Chelsea duhet të kishte tërhequr një mbrapa në 20 minuta, por Roberto Sanchez bëri një pritje mahnitëse nga goditja me kokë e Conor Gallagher.

“Pulëbardhat” dukeshin të rrezikshëm sa herë që sulmonin tani dhe shënuan golin e tretë menjëherë para pjesës së parë, pasi Trevor Chalobah rrëshqiti për të shënuar në rrjetën e tij.

Në pjesën e dytë dhe Chelsea tërhoqi menjëherë një mbrapa pasi Kai Havertz shënoi me kokë nga një distancë e afërt, por nuk arritën të fitonin.

Brighton vulosi fitoren në sekondat e fundit duke shënuar golin e katërt, me anë të Pascal Gross.

Chelsea mbetet në vendin e pestë, kurse Brighton është në vendin e shtatë.

Tottenham udhëtoi në bregun jugor për të përballur Bournemouth, me Antonio Conte që bëri gjashtë ndryshime nga skuadra që barazoi me Sportingun, por marrin një fitore 3:2.

Kjo duket se i shqetëson Spurs në momentet e hapjes, pasi “Qershitë” kontrollonin posedimin.

Dhe ishte skuadra vendase që shënoi golin e parë të ndeshjes, kur Tavernier pasio për Keifer Moore që depërtoi për të shënuar.

Pas pushimit, ishte përsëri Moore ai që dyfishoi epërsinë e Bournemouth, pasi shënoi një goditje të shkëlqyer me kokë.

Por Tottenham tërhoqi një mbrapa pothuajse menjëherë falë përfundimit të Ryan Sessegnon.

Vizitorët arritën te goli i barazimin në minutën e 72-të, kur Ben Davies shfrytëzoi një gabim të Mark Travers dhe goditi.

Fitoren ia siguroi Rodrigo Bentancur, në fund të ndeshjes kur dukej se skuadrat do të ndanin pikët.

Tottenham është në vendin e katërt, kurse Bournemouth është i 11.