Lajme Botë

Blinken shtyn udhëtimin në Pekin pas zbulimit të balonës spiune kineze mbi SHBA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Antony Blinken, sekretari amerikan i Shtetit, ka shtyrë udhëtimin e tij të ardhshëm në Kinë si përgjigje ndaj zbulimit të një balone spiune kineze mbi Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas dy zyrtarëve amerikanë.

Shtyrja shënon një fazë të re të rëndësishme në tensionet midis Uashingtonit dhe Pekinit, shkruan CNN.

Ministria e Jashtme kineze pretendoi të premten se balona e dyshuar kineze e vëzhgimit në lartësi të madhe që fluturon mbi Shtetet e Bashkuara të Amerikës kontinentale është një avion civil i përdorur kryesisht për kërkime të motit që devijoi nga kursi i planifikuar. Deklarata e një zëdhënësi të ministrisë kineze është pranimi i parë që anija ajrore e kishte origjinën në Kinë që kur Pentagoni zbuloi se po gjurmonte balonën të enjten.

Një zyrtar ushtarak amerikan tha se incidenti ishte “padyshim serioz” për shkak të “guximit” të qeverisë kineze, në vend të ndonjë përfitimi të inteligjencës. Ndërsa, satelitët ekzistues janë në gjendje të mbledhin sasi të ngjashme informacioni, zbulimi i tullumbace spiune – pikërisht përpara udhëtimit të planifikuar të Blinken – dhe fakti që kjo është pikërisht mbi SHBA kontinentale kontribuojnë në seriozitetin e këtij momenti, tha zyrtari.

Lexo edhe:
Pentagoni: Një balonë spiune kineze ka fluturuar mbi hapësirën ajrore të SHBA-së

Udhëtimi i kryediplomatit amerikan në kryeqytetin kinez do të pasonte takimin e Presidentit Joe Biden me Xi Jinping në Bali në fund të vitit të kaluar. /CNN

/Shqip.com